Nowy numer 33/2022 Archiwum

Powrót do domu

– Z losu ludzkiego czyńcie drogę do Boga – życzył dominikanom bp Damian Muskus OFM podczas modlitwy za nowego prowincjała. Został nim o. Łukasz Wiśniewski OP, dotychczasowy przeor krakowskiego konwentu.

Msza św. w intencji nowego przełożonego Polskiej Prowincji Dominikanów, który oficjalnie objął 31 stycznia urząd prowincjała, odbyła się w bazylice Świętej Trójcy. Przewodniczył jej bp Damian Muskus OFM, który odwołując się do Ewangelii o człowieku uwolnionym przez Jezusa z władzy złych duchów, mówił o kryzysowej sytuacji zakonu dominikanów. – W naprawianiu tego, co złe i niegodziwe, trzeba zdać się na Pana i być posłusznym Jego miłości. Trzeba jak On zobaczyć człowieka w krzyczących o pomoc. To jest warunek odnowy i powrotu do głębi własnej tożsamości – podkreślał.

Przywołał słowa Jezusa skierowane do uwolnionego człowieka: „Wracaj do domu” i zauważył, że zapewne łatwiej mu było odciąć się od przeszłości, ale Pan „każe mu być misjonarzem w miejscu, gdzie doświadczył zła, gdzie wydawało się, że ono zwycięża”.

– Wracajcie do domu. Wracajcie do odważnej wizji św. Dominika, do gorliwości św. Jacka, do źródeł waszej tożsamości, która jest wielkim skarbem Kościoła. Wracajcie do domu, to znaczy do postawy pokory, do wierności słowu, do całkowitego oddania się Panu, do ludzi, by ich kochać, podnosić na duchu, zadośćuczynić za zadane rany, zgodnie współpracować z nimi w dziele niesienia, i młodym i starszym, Dobrej Nowiny o zbawieniu. Z losu ludzkiego czyńcie drogę do Boga – życzył dominikanom hierarcha.

Ojciec Łukasz Wiśniewski ma 38 lat. Od 2020 roku mieszka w Krakowie, gdzie przez kilka miesięcy był wychowawcą braci studentów. 3 maja 2021 roku został wybrany przeorem klasztoru krakowskiego.

Wykłada teologię dogmatyczną (eklezjologia, eschatologia) w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym w Krakowie. Prowadzi też wykłady w Dominikańskim Studium Filozofii i Teologii w Krakowie oraz Studium Dominicanum w Warszawie. Publikował w miesięczniku „W Drodze” oraz głosił komentarze do niedzielnych czytań dla portalu dominikanie.pl. Posługuje się czterema językami obcymi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama