Metropolita krakowski przewodniczył dziś tradycyjnej, corocznej Mszy św. w intencji pracowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Dawniej zwano ją potocznie "tramwajarską". Odprawiono ją po raz 77.
Nabożeństwo odbyło się w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w kościele redemptorystów w Podgórzu. - Dzisiejsza Eucharystia niech będzie dla nas wielkim dziękczynieniem za to, że możemy cieszyć się wiarą w Boga, że chcemy się do Niego zwracać w naszych prośbach i błaganiach i że ciągle jest w nas ta moc, by innym o Bogu dzisiaj mówić i głosić Jego świętość, miłosierdzie, dobroć - mówił abp Marek Jędraszewski. Zaznaczył w kazaniu, że w XVIII w. dzieje Kościoła - zwłaszcza w Europie - zostały naruszone postawą i doktryną wyrażoną w słowach "żyć tak, jakby Boga nie było" - etsi Deus non daretur. - W myśl tego hasła człowiek zapomina o Bogu, ale w konsekwencji zapomina o sobie samym, o tym kim jest. Przekreśla swoje tęsknoty, by osiągnąć życie wieczne, zapomina o pragnieniu nieśmiertelności, porzuca ideały, nie chce wiedzieć, czym jest prawdziwa miłość (…); taki człowiek traci nadzieję, a w konsekwencji popada w lęki dotyczące przyszłości, ma poczucie bezsensu życia, wielokrotnie próbuje targnąć się na własne życie, popada w depresję - charakteryzował współczesny świat arcybiskup.
Podkreślił, że ważne jest nie tylko wyznawanie symbolu wiary, ale przede wszystkim wypełnianie tego, w co wierzymy. Zwrócił uwagę na rolę codziennej modlitwy, niedzielnej Mszy Świętej, sakramentów i na radość bycia świadkiem Boga we współczesnym świecie.
Na zakończenie arcybiskup przypomniał świąteczne afisze, które pojawiły się na ulicach niektórych miast w Polsce. Symbolem świąt w Warszawie stali się łyżwiarze, w Łodzi jednorożce, w Świdnicy dziki, a w Szczecinie paprykarz. - Jakie przerażające spłaszczenie wymowy świąt tak świętych dla nas, będących źródłem radości, że oto Bóg do nas przychodzi, dla nas się narodził - powiedział metropolita krakowski. W tym kontekście podziękował krakowskiemu MPK za świąteczny tramwaj, który przypominał o Bożym Narodzeniu i byciu razem w wierze, radości i nadziei.