Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Klaryski mają nową przełożoną

Została ją s. Agnieszka Kutyna.

Nowa matka ksieni urodziła się w Krośnie w 1974 roku, a wychowała się i dorastała w pobliskiej miejscowości Świerzowa Polska. Na chrzcie św. otrzymała imię Iwona. Agnieszka to jej imię zakonne. Pochodzi z wielodzietnej rodziny. Ma pięć sióstr.

W podstawówce angażowała się w działalność scholi i oazy przy kościele parafialnym w Zręcinie, a w szkole średniej związała się z grupą modlitewną przy krośnieńskiej farze.

Ukończyła pięcioletnie liceum pielęgniarskie w Korczynie z myślą o pracy na misjach jako świecka misjonarka. Do jej rąk trafiła jednak książka "Dzieje duszy" św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Po jej lekturze odkryła piękno życia kontemplacyjnego i klauzurowego, jednocześnie nabierając przekonania, że Bóg nie powołuje jej do życia w Karmelu.

Dzięki swojej babci Katarzynie, która, jak się później okazało, należała do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, otarła się o duchowość franciszkańską, poznała bliżej św. Maksymiliana, Rycerstwo Niepokalanej i miesięcznik "Rycerz Niepokalanej". To w nim znalazła adres klasztoru sióstr klarysek w Krakowie i wówczas podjęła odważną, choć niezrozumiałą dla jej otoczenia decyzję o wstąpieniu do Zakonu św. Klary, co nastąpiło w sierpniu 1995 r.

Pierwsze śluby zakonne złożyła w 1997 r., a wieczyste - w roku 2000.

Bliską relację z Bogiem Ojcem wiąże z utratą w młodym wieku taty, a więź z Maryją - z pierwszymi sobotami miesiąca, kiedy to składała śluby zakonne.

W ciągu ostatnich 12 lat przyszła ksieni zajmowała się w klasztorze mniszkami starszymi i chorymi. Jest też jedną z dwóch organistek wspólnoty.

Klaryski są zakonem klauzurowym, prowadzą życie kontemplacyjne. Siostry od chwili wstąpienia do klasztoru zazwyczaj nigdy go nie opuszczają. Jedynie w nadzwyczajnych okolicznościach otrzymują zgodę na wyjście poza klauzurę. Ich życie jest wypełnione modlitwą, pracą, codziennymi obowiązkami oraz czynami pokutnymi.

Zakon klarysek założyła św. Klara (1193-1253) ze św. Franciszkiem w Asyżu we Włoszech w roku 1211. Do Polski klaryski sprowadziła bł. Salomea (1212-1268), córka Leszka Białego, księcia krakowskiego. Siostry zamieszkały w Zawichoście, a później - w Grodzisku k. Skały, skąd w roku 1316 przeniosły się do Krakowa. Ich klasztor mieści się na ul. Grodzkiej przy kościele św. Andrzeja.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy