W niedzielę 27 lutego oraz w Środę Popielcową przy wszystkich świątyniach archidiecezji krakowskiej odbędą się w zbiórki pieniędzy na pomoc humanitarną oraz dla uchodźców z Ukrainy.
Koordynacją działań w archidiecezji - w porozumieniu z Wojewodą Małopolskim - zajmuje się Caritas Archidiecezji Krakowskiej, która przygotowała już 700 miejsc dla uchodźców. Wszelkie zgłoszenia gotowości przyjęcia uchodźców z Ukrainy, przekazania darów, jak również chęć zaangażowania się w wolontariat, należy zgłaszać na adres ukraina@diecezja.pl. Całodobowy kontakt z Caritas Archidiecezji Krakowskiej jest również możliwy pod numerem telefonu +48 780 604 584.
Archidiecezja organizuje także zbiórkę pieniężną oraz rzeczową i prosi o przekazywanie koców, śpiworów, karimat, ręczników, pościeli, materiałów opatrunkowych, nici chirurgicznych, wody pitnej, żywności długoterminowej, środków higienicznych, czystości oraz pampersów.
Dary przyjmują następujące placówki Caritas:
Można je też składać w Szkole Aspirantów PSP w Krakowie (os. Zgody 18, 31-951 Kraków; całodobowo).
Caritas prosi też o zgłaszanie możliwości transportu i przestrzeni magazynowej. Poszukiwani są również wolontariusze tłumacze języków rosyjskiego, ukraińskiego i angielskiego.
Wpłaty finansowe można natomiast przekazywać na konto Caritas Archidiecezji Krakowskiej (58 8589 0006 0000 0011 1197 0001 z dopiskiem: Uchodźcy - Ukraina).
Wyrazy solidarności dla studentów i doktorantów z Ukrainy, którzy niepokoją się o los swojego narodu i swoich rodzin, przekazały też władze Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
Na UPJPII kształci się bowiem 74 studentów i doktorantów z Ukrainy. - Uczelnia to wspólnota, której studenci i pracownicy podążają jedną drogą osiągając kolejne stopnie edukacji tak dla własnego rozwoju, jak i dla zdobywania zawodowych umiejętności, by wpływać pozytywnie i twórczo na otaczający świat. W tym duchu i takim rozumieniu człowieka i świata miejsca dla wojny nie ma. Stąd sprzeciw wobec agresji, działań militarnych podejmowanych w miejsce pokojowych rozmów w sferze rozwiązywania konfliktów. Jak boleśnie uczyła historia, wojna nigdy nie rozwiązywała problemów, a niosła z sobą wyłącznie niewyobrażalne ludzkie dramaty - zapewniają władze uczelni dodając, że w obliczu ataku Rosji na Ukrainę uniwersytet nie pozostawia swoich studentów i doktorantów samych. - Dramat, jaki przeżywa naród ukraiński porusza serca. Mobilizuje do gorliwej modlitwy, ale i do konkretnych działań. Monitorujemy potrzeby naszych studentów i doktorantów i w zależności od potrzeb będziemy organizować pomoc i wsparcie - deklarują władze UPJPII.
Okazując chrześcijańską solidarność oraz łącząc się w modlitwie za Ukrainę, o pokój w Europie i na świecie, rektor UPJPII ks. prof. Robert Tyrała odprawił w katedrze wawelskiej Mszę św.