Pamięci ofiar COVID-19

Prapremiera "Requiem" odbędzie się w najbliższą sobotę w dominikańskiej bazylice Świętej Trójcy.

O pierwszej śmiertelnej ofierze pandemii w Polsce media doniosły 12 marca 2020 roku. Była to 56-letnia anonimowa mieszkanka Poznania. - W ciągu ostatnich 2 lat choroba pochłonęła życie 110 tys. Polek i Polaków, podobnie jak ona, bez imion, bez nazwisk, bez twarzy. Osób, które stały się liczbami w codziennych statystykach - zauważa o. Dominik Jarczewski OP.

W dwa lata po wybuchu pandemii - 26 marca o 20.30 w bazylice Świętej Trójcy dominikanów w Krakowie tym wszystkim ofiarom zostanie oddany muzyczny hołd. - Chcemy upamiętnić je i wyrazić wdzięczność wobec medyków walczących o życie chorych. W ten sposób sztuka i religia stworzą przestrzeń do wspólnego przeżycia żałoby - przekonuje dominikanin, dodając, że koncert ma być nie tylko doświadczeniem estetycznym, ale "ważnym symbolem jedności Polaków wobec dramatu cierpienia i śmierci rodziców, rodzeństwa, dzieci i przyjaciół" i pocieszeniem dla bliskich ofiar.

"Requiem" zostało skomponowane przez młodego krakowskiego kompozytora, wykładowcę UPJPII o. Dawida Kusza OP. Utwór został zamówiony specjalnie na tę okazję.

W bazylice Świętej Trójcy wystąpią Marek Pawełek na organach, Karolina Zielińska - perkusja, Maciej Adamczak - kontrabas oraz chór kameralny Sancta Trinitas pod dyrekcją kompozytora.

Jak podkreślają dominikanie, muzyczna interpretacja "Requiem" łączy w sobie różne tradycje: liturgiczno-modlitewną podkreśloną przez tradycyjną obsadę chóru i organów, wykorzystanie modalnych skal kościelnych, tradycyjnej harmoniki funkcyjnej oraz bardziej współczesną, nawiązującą do muzyki klasycznej poprzez zastosowanie niekonwencjonalnego instrumentarium (perkusja, kontrabas jazzowy). "Utwór niesie w sobie wymiar duchowo-emocjonalny, kontemplacyjny, ale jest też wyrazem bezsilności, niepewności wobec sytuacji zewnętrznej, w której znajduje się świat" - piszą w zaproszeniu.

Wstęp na prapremierę "Requiem" jest wolny. Koncert odbywa się w ramach cyklu wydarzeń kulturalnych z okazji 800. rocznicy przybycia pierwszych dominikanów do Polski.

Ojciec Kusz urodził się w 1979 r. w Rzeszowie. Do zakonu dominikanów wstąpił w 1998 r., a w 2005 r. przyjął święcenia kapłańskie.

Był dyrygentem chóru i orkiestry podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie (2016) oraz podczas Mszy św. kończącej jubileusz 800-lecia Zakonu Kaznodziejskiego pod przewodnictwem papieża Franciszka na Lateranie (2017).

Jest wykładowcą przedmiotów muzyczno-teoretycznych w Międzyuczelnianym Instytucie Muzyki Kościelnej w Krakowie oraz członkiem Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Liturgicznej.

« 1 »