Okazuje się, że góralskie dzieci i młodzież wcale nie są pochłonięte tylko telefonami komórkowymi. Biorą za skrzypce, grają, ale także pięknie śpiewają.
XXXVII Muzykowanie na Duchową Nutę, które odbywa się w sali widowiskowej Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec, poświęcone jest Andrzejowi Knapczykowi-Duchowi z Czerwiennego. To on stworzył wyjątkowy, odmienny styl góralskiej muzyki.
- Swój styl gry tworzył od dziecka, korzystając z dorobku muzycznego góralskiej rodziny Knapczyków-Duchów. Był osobą otwartą i zaczął poszukiwać innych form muzycznych, pozwalających ukazać kulturę góralską szerzej. Rozerwał pewne utarte kanony w muzyce góralskiej, rozszerzył zaśpiew, wprowadzając styl balladowy opisujący konkretne zdarzenia lub poświęcony pewnemu wydarzeniu - tłumaczy Małgorzata Kulawiak, dyrektor CKiP w Czarnym Dunajcu.
Andrzej Knapczyk-Duch i jego dorobek na stałe wpisał się w scenerię kultury podhalańskiej, a od 1985 roku odbywa się Muzykowanie na Duchową Nutę na czarnodunajeckiej scenie. Konkurs ten daje możliwość prezentacji muzyk góralskich, prymistów, śpiewaków i zespołów śpiewaczych z szeroko rozumianego Podhala.
Dopełnieniem tegorocznego Muzykowania na Duchową Nutę będzie promocja książki "Góralska Muzyka" Krzysztofa Gocała, która rozpocznie się w niedzielę 24 kwietnia o godz. 15 w sali widowiskowej CKiP w Czarnym Dunajcu.