Odpowiedzi na to pytanie będą szukali uczestnicy 4. odsłony dominikańskiego AreOPagu. Tym razem spotkanie będzie poświęcone kryzysowi uchodźczemu.
Organizatorami spotkania, które odbędzie się w środę 27 kwietnia w auli św. Tomasza z Akwinu przy ul. Stolarskiej 12, są świeccy dominikanie z Fraterni św. Alberta Wielkiego.
Jak przekonują, od 24 lutego, kiedy rozpoczęła się agresja Rosji na Ukrainę, Polacy starają się odnaleźć w nowej rzeczywistości, choć przecież już wcześniej, i to bardzo dramatycznie, dał o sobie znać problem migracji i uchodźstwa.
"Podczas kolejnego areOPagu chcemy zadać pytania o zaangażowanie w pomoc naszym sąsiadom uciekającym przed wojną w Ukrainie, o fenomen aktywności wolontaryjnej, również o to, jak radzić sobie z lękiem, zmęczeniem, poczuciem bezradności wobec cierpienia. Czy dziś jesteśmy świadkami nowej wędrówki ludów? Jak odpowiedzialnie budować społeczeństwo zróżnicowane etnicznie i kulturowo?" - zastanawiają się organizatorzy spotkania.
W panelu wezmą udział:
Joanna Malec: filozof i kulturoznawca, związana z Centrum Wielokulturowym w Krakowie oraz Wspólnotą Hanna (towarzyszącą osobom w kryzysie bezdomności, organizującą krakowskie obchody Dni Migranta i Uchodźcy);
Jowita Jaroń: psycholog oraz psychoterapeutka w trakcie szkolenia w nurcie psychodynamicznym w Collegium Medicum UJ. Doświadczenie zawodowe zdobywała m.in. w Regionalnej Wojskowej Pracowni Psychologicznej w Krakowie, Szpitalu Specjalistycznym im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie, a także podczas wolontariatów w organizacjach charytatywnych w Anglii;
Konrad Pędziwiatr: prof. UEK, wykładowca akademicki, autor licznych artykułów na temat religii i etniczności w procesach migracyjnych, islamu i muzułmanów w Europie oraz polityzacji islamu w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej;
Yuliya Veselska - konsultantka Punktu Informacji dla Obcokrajowców przy Centrum Wielokulturowym. Pochodzi z Żytomierza. Od 11 lat mieszka w Polsce.
Moderatorką panelu będzie Edyta Drozdowska, z wykształcenia polonistka i pedagog, z pasji dziennikarka i trenerka. Ma w sercu jedność chrześcijan. Należy do wspólnoty Głos na Pustyni.
AreOPag to seria otwartych paneli dyskusyjnych na ważne i aktualne tematy z pogranicza wiary, nauki, sztuki i życia społecznego. Ma być wyjątkową przestrzenią dialogu tworzoną przez świeckich dla świeckich. Organizatorzy nie boją się tematów trudnych i wzbudzających emocje. "Chcą pokazać, że wciąż możliwa jest debata również o tym, co dzieli, a spotkanie z ludźmi o odmiennych poglądach może się okazać budujące dla obu stron. W najbliższych miesiącach poruszane będą takie zagadnienia, jak obowiązki społeczne wobec uchodźców i migrantów, nauka i wiara czy synodalność nad Wisłą" - zapowiadają dominikanie.
Cykl powstał w ramach obchodów jubileuszu 800-lecia przybycia dominikanów do Polski.