Nowy numer 38/2023 Archiwum

Film o ks. Franciszku Blachnickim

W Ośrodku Kultury Ruczaj (Kraków, ul. Rostworowskiego 13) w czwartek 12 maja o godz. 18.30 odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego "Blachnicki. Świadectwo Niepokornego".

Przedstawiono w nim fascynującą postać ks. Blachnickiego (1921-1987), czcigodnego sługi Bożego, założyciela Ruchu Światło-Życie, twórcy Krucjaty Wyzwolenia Człowieka oraz Chrześcijańskiej Służby Wyzwolenia Narodów. Zainicjowane przez ks. Blachnickiego spotkania oazowe wykształciły nowe pokolenie młodych katolików. "Nauczył nas, co to znaczy być chrześcijaninem nie tylko w domu, ale także w szkole, publicznie" - powiedział w filmie dziennikarz Paweł Nowacki, biorący niegdyś udział w spotkaniach rekolekcyjnych prowadzonych przez ks. Blachnickiego.

W filmie przedstawiono m.in. tajemnicze okoliczności śmierci kapłana w niemieckim Carlsbergu, gdzie prowadził działalność w latach 80. Twórcy filmu przedstawili także unikatowe fragmenty filmów nakręconych w 1979 r. według scenariusza ks. Blachnickiego i przez kilkadziesiąt lat uważanych za zaginione.

Po projekcji odbędzie się spotkanie ze współtwórcą filmu Janem Pospieszalskim, muzykiem, dziennikarzem, publicystą, autorem filmów dokumentalnych, programów radiowych i telewizyjnych, twórcą widowisk muzycznych. Jan Pospieszalski od kwietnia 2004 do kwietnia 2021 r. prowadził na antenie Telewizji Polskiej popularny program "Warto rozmawiać". Zafascynowany postacią ks. Blachnickiego jest także współtwórcą innego, ponad 70-minutowego filmu dokumentalnego o tym charyzmatycznym kapłanie - "Blachnicki. Życie i światło".

Na projekcję i spotkanie obowiązują bilety wstępu, które można kupić w biurze OKR lub za pośrednictwem strony internetowej www.biletyna.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast