Nowy numer 49/2023 Archiwum

Nowy Targ. Pamiętają o wieloletnim burmistrzu Marku Fryźlewiczu

13 maja minęła druga rocznica śmierci wieloletniego burmistrza Nowego Targu Marka Fryźlewicza. W jego intencji modlili się mieszkańcy stolicy Podhala na wieczornej Mszy św. w parafii NSPJ, do której należał włodarz miasta. Czynione są starania, aby wydać książkę jego autorstwa.

Kiedy wieloletni burmistrz stolicy Podhala zakończył urzędowanie, zabrał się za liczne publikacje. Napisał I tom "Galerii Nowotarżan", na wydanie czeka II tom, który powstał tuż przed jego odejściem.

Za publikację odpowiada Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Nowym Targu. "Od szeregu lat jest ono wydawcą wielu cennych publikacji upamiętniających historię Miasta i regionu, a szczególnie ludzi w nim mieszkających i zaangażowanych w jego rozwój. Do jednej z nich należy wydana w 2015 r. książka pt. »Nowy Targ, moje Miasto. Galeria Nowotarżan« autorstwa zmarłego przed dwoma laty Marka St. Fryźlewicza. Autor postanowił kontynuować swoją pracę, niestety, nieoczekiwane odejście spowodowało opóźnienie wydania drugiego tomu" - pisze w specjalnym liście Maciej Hodorowicz, prezes Zarządu PTPN.

Drugi tom obejmie biografie kilkunastu osób, w tym kapłanów, m.in. Franciszka Chowańca i Leona Krejczy. W publikacji będzie można przeczytać również tekst o Jakubie Marku, oazowiczu z Nowego Targu, który zginął pod Mont Blanc.

Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk jest organizacją non-profit i jego działalność opiera się na wsparciu sponsorów. Dlatego Zarząd PTPN zwraca się z prośbą o pomoc finansową, dzięki której będzie mogła zostać wydana ta, jakże ważna dla lokalnej społeczności, publikacja.

Jak pomóc? Można bezpośrednio skontaktować się z PTPN: e-mail: biuro@ptpn.nowytarg.pl. PTPN przyjmuje również wpłaty na konto. Koniecznie z dopiskiem: "Galeria Nowotarżan".

Burmistrz Fryźlewicz był bratem dwóch kapłanów - ks. prała. Andrzeja Fryźlewicza - kapelana kard. Franciszka Macharskiego i ks. Jana Fryźlewicza, proboszcza z Naprawy. Bracie mieli też siostrę Barbarę. Wszyscy odeszli do Pana w odstępie zaledwie kilku miesięcy.

Za cykl reportaży, które znalazły się w I tomie "Galerii Nowotarżan", a wcześniej były publikowane w "Głosie Serca" - miesięczniku parafii NSPJ w Nowym Targu, M. Fryźlewicz odebrał specjalną nagrodę (bilety lotnicze do Lourdes) w Archidiecezjalnym Konkursie Gazetek Parafialnych im. ks. prał. Tadeusza Juchasa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy