Krakowski biskup pomocniczy mówił o tym podczas XIV Międzynarodowego Forum Górskiego w Zakopanem.
Biskup Damian Muskus OFM mówił o aktualności przesłania o chrześcijańskim miłosierdziu na przykładzie działalności Bernardyny Jabłońskiej i Marii Karłowskiej, beatyfikowanych przez Jana Pawła II podczas Mszy św. pod Wielką Krokwią w Zakopanem 6 czerwca 1997 roku.
Prelegent podkreślał, że "miłosierdzie jest zawsze przed słowami, jest komunikatem zrozumiałym dla ludzi wszystkich języków, kultur i wyznań". - Ewangelia głoszona czynami miłości od początków Kościoła była najbardziej wiarygodnym świadectwem uczniów Zmartwychwstałego, komunikatem nadziei wysyłanym do świata - mówił.
Jak dodał, w czasach kryzysów Kościoła Bóg posyłał i wciąż posyła "świętych ludzi, którzy odnawiają Kościół, przywracają wspólnocie wierzących ewangeliczny blask i wiarygodność". Do grona takich osób zaliczył beatyfikowane w Zakopanem kobiety, realizujące misję miłosiernej miłości wśród najbardziej zapomnianych i marginalizowanych: kobiet dotkniętych moralną i materialną nędzą, ludzi bezdomnych, chorych i tułaczy wojennych.
Przypomniał, że obie żyły w trudnych czasach niewoli narodu polskiego, ale także ograniczeń stawianych przez zaborców wspólnotom zakonnym. - Z perspektywy czasu i przemian obyczajowych jasno też widać, że pełniły rolę swoistych pionierek w pokonywaniu barier kulturowych związanych z miejscem kobiety w społeczeństwie i jej zaangażowaniem w życie Kościoła. Przełamywały również stereotypy w wizerunku wspólnoty wierzących i obowiązującym obrazie sióstr zakonnych - podkreślał hierarcha. Jego zdaniem, ich życie świadczy o tym, że "Ewangelia miłosierdzia jest nowością, że prowadzi do drugiego człowieka po nieoczywistych drogach i każe szukać wciąż nowych sposobów jej głoszenia".
- Miłość stoi na straży wartości życia i szacunku dla ludzkiej godności, niezbywalnej pomimo wszystko, nawet na dnie najgorszych upadków - mówił bp Muskus i podkreślał, że miłosierdzie jest bezwarunkowe. Przypominał, że M. Karłowska, która posługiwała wśród kobiet moralnie upadłych, "nie rozliczała swoich podopiecznych z motywacji do poprawy życia, nie sprawdzała ich pochodzenia i sumy popełnionych grzechów”, ale "tworzyła szansę przemiany i przestrzeń dobra".
- Całkiem niedawno, również w środowiskach kościelnych, trwały debaty na temat tego, komu należy pomagać, a kto tej pomocy nie jest godny. Dalekie były te spory od papieskiego postulatu tworzenia "kultury miłosierdzia", w której "nikt nie patrzy na innych obojętnie lub odwraca wzrok, gdy widzi cierpienie innych". Dalekie były one również od wołania Jana Pawła II o "nową wyobraźnię miłosierdzia", które na krakowskich Błoniach rozbrzmiewało całkiem niedawno, zaledwie 20 lat temu - ocenił duchowny.
Przywołując postać drugiej z błogosławionych, albertynki B. Jabłońskiej, bp Muskus zwracał uwagę, że życie poświęcone najuboższym było jej krzyżem, doświadczeniem "bolesnym i niechcianym". Marzyła o kontemplacji i życiu w pustelni, a przyszło jej odkrywać i poznawać Jezusa w "ludziach dotkniętych nędzą, pogardzanych i ubrudzonych grzechem i życiem na ulicy".
Mówca zauważył, że mimo wątpliwości Bernardyna służyła ubogim i ostatecznie zaakceptowała to powołanie. - Misja miłosierdzia nie może czekać, aż nasze serca ogarnie spokój. Ubodzy potrzebują miłosierdzia dziś, a nie wtedy, gdy uczniowie Jezusa dojdą do wniosku, że dojrzeli do tego, by je świadczyć - skonstatował bp Muskus.
Dodał ponadto, że tajemnica miłosierdzia Bożego "przemienia serca nie tylko tych, którzy są bezpośrednimi adresatami dzieł miłosierdzia, ale również tych, którzy są jak pas transmisyjny Bożej miłości i przekazują ją potrzebującym". - Wspólne doświadczenie dobra buduje mosty między ludźmi, staje się doświadczeniem solidarności i braterstwa - stwierdził.
- Miłosierdzie jest w głoszeniu Ewangelii językiem uniwersalnym, łączącym wyznawców Jezusa i Jego przyjaciół z tymi, którzy Go nie znają lub zagubili drogę do Niego pośród manowców świata, w jakim żyją - podsumował prelegent.
XIV Międzynarodowe Forum Górskie odbywa się w Zakopanem 20 i 21 maja w Centrum Formacyjno-Szkoleniowym "Księżówka" oraz w Bachleda Hotel Kasprowy. Forum i konferencja organizowane są w 25. rocznicę wizyty Jana Pawła II na Podhalu i hołdu górali polskich w Zakopanem. W obradach biorą udział przedstawiciele środowisk naukowych, duchowni, przedsiębiorcy, politycy, specjaliści wielu dziedzin. Spotkaniu towarzyszy wystawa Joanny Sobczyk-Pająk "Jan Paweł II. Ludzie i miejsca".