100 lat temu piewca góralszczyzny Władysław Orkan przemawiał na rynku w Czarnym Dunajcu. Górale wrócili do tego wydarzenia przy okazji jubileuszu 100-lecia Oddziału Górali Podhalańskich w strukturach Związku Podhalan.
Jednym z punktów obchodów jubileuszowych była inscenizacja przemówienia "Wskazania dla synów Podhala" sławnego regionalisty W. Orkana, które wygłosił właśnie w Czarnym Dunajcu na VI Zjeździe Podhalan w 1922 roku. W jego rolę wcielił się teraz aktor Teatru Witkacego z Zakopanego Marek Wrona.
Odpustowej i jubileuszowej Mszy św. przewodniczył bp Janusz Mastalski, a wszystkich licznie zgromadzonych gości w czarnodunajeckiej świątyni pozdrowił ks. Krzysztof Kocot. Szczególne słowa wdzięczności za obecność duchowny wyraził wobec ks. Jana Nikla, proboszcza katedry we Lwowie.
- Łączy nas dzisiaj na wspólnej modlitwie tak wiele ważnych wydarzeń, które świadczą o naszym przywiązaniu do kultury i tradycji. Nie ustawajmy w działaniach, aby to wszelkie dobro przekazywać młodemu pokoleniu - mówił bp Mastalski.
Modlitwę uświetniły kapela góralska, schola, chór parafialny i orkiestra dęta OSP Czarny Dunajec. Przybyli duchowni z dekanatu Czarny Dunajec, podhalańscy parlamentarzyści Anna Paluch i Edward Siarka, a także władze lokalne na czele z wójtem Marcinem Ratułowskim.
Na drugą część uroczystości mieszkańcy i goście przeszli i przejechali dorożkami na stadion w Czarnym Dunajcu, gdzie obecne były liczne delegacje z pocztami sztandarowymi Związku Podhalan i władze tej największej organizacji zrzeszającej górali.
Na stadionie członkowie Oddziału Górali Podhalańskich odebrali życzenia i upominki od zaproszonych gości. Oczytano list od prezydenta Andrzeja Dudy, który objął honorowy patronat nad wydarzeniami w Czarnym Dunajcu. Uczniowie z gminy poznali wyniki konkursów "Portret Władysława Orkana" i "Władysław Orkan inspiruje". Patronat honorowy nad jubileuszem objął również Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego.
Scenę plenerową zajęli członkowie zespołów regionalnych: Czarnodunajcanie, Dolina z Krempach, Żeleźnica z Pieniążkowic i Watra. Przed publicznością wystąpiły również zespół New Market Jazz Band i zespół folkowy Giganci.
Na stadionie w Czarnym Dunajcu można było zobaczyć wystawę prac uczniów z konkursów gminnych o W. Orkanie. Był też namiot z pracami podhalańskich artystów: Józefa Watychowicza, Krzysztofa Kuli, Anny Buńdy-Doruli i Jacka Wiśniewskiego. O dokonaniach wspinaczkowych opowiadał Jan Mateja. Dorośli mogli się zaopatrzyć w regionalne produkty, a dla najmłodszych przygotowano szereg atrakcji.
W skład komitetu organizacyjnego weszli parafia w Czarnym Dunajcu wraz ze Związkiem Podhalan, Centrum Kultury i Promocji w Czarnym Dunajcu, Urzędem Gminy w Czarnym Dunajcu, OSP Czarny Dunajec, Rada Sołecka i sołtys wsi Czarny Dunajec, Wspólnota Leśna Uprawnionych 8 Wsi i Bank Spółdzielczy w Czarnym Dunajcu.
Wydarzeniu patronował "Gość Niedzielny".