Dzisiaj zakończył się trwający od 17 czerwca XI Krakowski Międzynarodowy Festiwal Chóralny "Cracovia Cantans". Odbył się po dwuletniej covidowej przerwie.
W poprzednich edycjach odbywającego się pod patronatem "Gościa Krakowskiego" festiwalu uczestniczyły chóry z całego świata. Tegoroczna edycja była skromniejsza. Wzięło w niej udział 12 zespołów z Polski, Bułgarii, Czech, Niemiec, Słowacji i Szwecji. - Jedenasta edycja naszego festiwalu miała się odbyć 2 lata temu. Nie doszła do skutku ze względu na epidemię covidową. Wpłynęła ona także na tegoroczną frekwencję zespołów chóralnych. Zazwyczaj przyjeżdżało kilkadziesiąt, z całego świata. Teraz było ich mniej m.in. ze względu na to, że w czasie epidemii chóry zazwyczaj nie ćwiczyły, niektóre zespoły zaprzestały działalności. Mieliśmy 19 zgłoszeń. Pytano nas, czy w związku z wojną w Ukrainie w Krakowie jest bezpiecznie. Ostatecznie przyjechało 12 chórów - mówi Maciej Przerwa, dyrektor festiwalu.
Przesłuchania festiwalowe odbywały się w budynku Sokoła przy ul. Piłsudskiego. Zespoły miały w repertuarze utwory muzyki dawnej i współczesnej, sakralnej i świeckiej. Brawurowo zaprezentował się chór mieszany ze słowackiej Żyliny pod dyrekcją Stefana Sedlickiego. We współczesnym utworze Petera Spilaka "Kde si bola", nawiązującym do folkloru, nie brakło elementów choreograficznych, w tym dziarskich przytupów. Odbyły się także koncerty festiwalowe w kościołach św. Katarzyny Aleksandryjskiej oraz Świętych Piotra i Pawła.
Występy uczestników festiwalu oceniało międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Romualda Twardowskiego, kompozytora muzyki chóralnej. - Termin festiwalu zbiegł się z 92. urodzinami pana profesora. Dziękowaliśmy mu przy tej okazji za niezawodny udział w kolejnych edycjach naszego przedsięwzięcia - mówi dyrektor Przerwa. W skład jury wchodzili także: chórmistrzyni Jennifer Tham z Singapuru, chórmistrz Javier Busto z Hiszpanii, kompozytor i organista Richards Dubra z Łotwy oraz włoski chórmistrz Andrea Angelini.
Kończąca festiwal gala odbyła się w budynku Filharmonii Krakowskiej przy ul. Zwierzynieckiej. Nagrodę główną festiwalu - statuetkę Złotej Polihymni i 1 500 euro - otrzymał zespół wokalny Fortissimo z Burgas w Bułgarii pod dyrekcją Mileny Dobrevej. Otrzymał on także złoty dyplom w kategorii chórów młodzieżowych, a takim samym wyróżnieniem w tej kategorii nagrodzono Chór Młodzieżowy z Gimnazjum im. Goethego w niemieckim Schwerinie pod dyrekcją Daniela Ortuno-Stühringa. Złoty dyplom w kategorii muzyki sakralnej otrzymał chór Härlanda Voces. Przyznano także srebrne i brązowe dyplomy.