Przedstawiono dziś plany wakacyjne Zamku Królewskiego. - To będzie gorące lato na Wawelu - powiedział na rozpoczęcie konferencji prasowej omawiającej nowe wawelskie atrakcje dyrektor Zamku, prof. Andrzej Betlej.
Zobaczymy - 1 lipca - nowy Skarbiec Koronny (skarbów tam nie przybyło, ale niektóre będą pokazane po raz pierwszy, ekspozycja będzie całkiem nowa), nieco zmienione komnaty królewskie, pokazy malarstwa Uccella i Rembrandta, a do tego koncerty, mappingi i inne atrakcje.
Osobno wspomnieć należy niezwykłą wystawę "Arcydzieła z kolekcji Lanckorońskich" otwieraną także 1 lipca i ekspozycję „Jeźdźca polskiego” Rembrandta wypożyczonego z Kolekcji Fricka w Nowym Jorku, co jest wyjątkową sensacją, bo Frick łatwo i tanio swoich zbiorów za ocean nie wypuszcza.
Wszystko zacznie się w pierwszy dzień wakacji. Przede wszystkim zostanie otwarty po długiej renowacji Nowy Skarbiec Koronny, większy, pokazujący w obszerniejszej przestrzeni znacznie większą liczbę eksponatów. Jedyną w swoim rodzaju okazją do jego zwiedzenia będzie Festiwal Otwarcia zaczynający się 1 lipca, który będzie trwał trzy dni i trzy noce. Wówczas zostaną przedłużone godziny otwarcia Zamku, ogrodów i krużganków, a na dziedzińcu arkadowym aż do północy będzie wyświetlany mapping poświęcony historii Skarbca Koronnego Rzeczypospolitej Polskiej z towarzyszeniem specjalnie skomponowanej ścieżki dźwiękowej.
2 lipca odbędzie się gra terenowa "Klucz do Skarbca". Po przejściu przez niektóre pomieszczenia Wawelu będzie trzeba odszukać określone pamiątki po polskich królach. Jeśli poszukiwania zakończą się sukcesem, uczestnik otrzyma klucz otwierający drzwi do skarbca i będzie mógł go zwiedzić bezpłatnie. Gra to konkurencja drużynowa, drużyna może być co najwyżej pięcioosobowa, trzeba dla niej wykupić bilet, a liczba drużyn, które będą mogły wziąć udział w grze, jest ograniczona.
"Wpadnij na Wawel" to z kolei codzienne oprowadzania tematyczne, aktualne w całe wakacje. Wachlarz tematów jest szeroki: rycerstwo, turnieje, życie dworu królewskiego, ważni ludzie związani z Wawelem i co było w którym pokoju zamku. Przewidziane są także atrakcje dla przybyszów z Ukrainy, dorosłych i dzieci, zajęcia będą prowadzone po ukraińsku.
Po pandemicznej przerwie powróci Letni festiwal Muzyczny "Wawel o zmierzchu" na dziedzińcu arkadowym i dziedzińcu Batorego z niezwykłym widokiem na Kraków.
A jeszcze teledyski, warsztaty dla dzieci, "Projekt Spacja", czyli warsztaty dla dorosłych, warsztaty fotograficzne "Czułość. Ostrość. Światło". Do tego wydarzenia w Pieskowej Skale i we Dworze w Stryszowie. Będzie się działo! Zaiste, to lato na Wawelu będzie gorące! Więcej szczegółów na stronie internetowej www.wawel.krakow.pl.