W opactwie benedyktynów w Tyńcu trwają XXI Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa w Szachach Klasycznych. Zakończą się w piątek 8 lipca po rozegraniu 9. rundy. Dzisiaj zostaną rozegrane 4. i 5. runda.
W mistrzostwach, których 1. runda rozpoczęła się 4 lipca w obecności opata tynieckiego o. Szymona Hiżyckiego, uczestniczą głównie księża diecezjalni i zakonni Kościoła katolickiego. "Ponieważ jednak turniej ma formułę open, to mogą w nim brać udział także duchowni z innych krajów, a nawet duchowni z innych Kościołów chrześcijańskich, klerycy, który przygotowują się do święceń kapłańskich, a także bracia i siostry zakonne. Celem zawodów jest integracja duchowieństwa o wspólnych pasjach, uczczenie św. Teresy z Àvila - patronki szachów i wyłonienie mistrza Polski wśród duchowieństwa" - informują organizatorzy.
Rozgrywki odbywają się według przepisów Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE). Sędzią głównym zawodów jest Józef Flaziński. Turniej jest zgłoszony do oceny rankingowej FIDE. Bierze w nim udział 31 zawodników. Mistrzostwa Polski Duchowieństwa są rozgrywane w systemie szwajcarskim, według którego m.in. w trakcie rozgrywek dwóch tych samych zawodników może się spotkać ze sobą przy szachownicy tylko jeden raz.
Pomysłodawcą szachowych mistrzostw duchowieństwa był ks. Stanisław Dębowski z diecezji radomskiej. Pierwsze zawody odbyły się w lipcu 2002 r. na terenie archidiecezji krakowskiej, w zakopiańskiej Księżówce. Goszczący wówczas w tym domu kard. Franciszek Macharski życzył uczestnikom zmagań przy szachownicach "radosnej i owocnej przygody intelektualnej". Zwycięzcą został ks. Zbigniew Wądrzyk z Gdańska. Warto wspomnieć, że patronat medialny nad tymi pierwszymi mistrzostwami objął "Gość Niedzielny".
Szachiści polscy modlą się do swojej patronki św. Teresy z Àvila (1515-1582) słowami modlitwy ułożonej przez bp. Tadeusza Pikusa: "Święta Tereso Wielka z Àvila, /Ty, która posługując się metaforą szachową, /ukazałaś nam drogę do doskonałości, /przyczyń się za nami, abyśmy krocząc /wraz z naszym Królem i Panem, Jezusem Chrystusem, /po czarno-białych polach naszego życia, /mogli osiągnąć wieniec zwycięstwa. /Amen".