Nowy numer 32/2022 Archiwum

Czarny Dunajec miastem

Od 1 stycznia 2023 r. do miast w województwie małopolskim dołączą Czarny Dunajec i Książ Wielki.

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie, z którego wynika, że od 1 stycznia 2023 r. na mapie Polski pojawi się 15 nowych miast, m.in. podhalański Czarny Dunajec i Książ Wielki. I tak wójt zasiądzie w fotelu burmistrza, a radni będą rajcami miejskimi. Trzeba będzie zmienić pieczątki, szyldy. Za to mieszkańcy nie będą musieli zmieniać dowodów osobistych czy płacić większych podatków.

Nowe miasto będzie działało na zasadzie gminy miejsko-wiejskiej, podobnie jak np. miasto i gmina Rabka-Zdrój. - Czarny Dunajec jako miasto będzie mógł ubiegać się o wielomilionowe dotacje na inwestycje miejskie, z których do tej pory nie dało się skorzystać. Dodatkowo będzie mógł korzystać z funduszy na rozbudowę infrastruktury uzdrowiskowej - komentuje Marcin Ratułowski, wójt gminy Czarny Dunajec.

Czarny Dunajec w przeszłości był już miastem - w latach 1925-1933. Jednak stracił je w związku z ustawą kierującą się limitem mieszkańców. Gmina Czarny Dunajec jest jedną z największych w Małopolsce, współtworzy ją 15 miejscowości, m.in. Chochołów, Podczerwone czy Odrowąż Podhalański. Czarny Dunajec leży w granicach archidiecezji krakowskiej, jest siedzibą dekanatu. Zaś Książ Wielki to już diecezja kielecka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama