To była nie lada gratka móc zobaczyć na Krupówkach nie tylko podhalańskich górali, ale także tych z Węgier, Słowacji czy nawet zza oceanu.
Podczas oficjalnej inauguracji 53. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, który trwał od 19 do 26 sierpnia, zaprezentowały się wszystkie zespoły uczestniczące w wydarzeniu. Najpierw – w niedzielę 21 sierpnia – podczas Mszy św. w kościele Świętego Krzyża, potem podczas barwnego korowodu, który przemaszerował przez miasto.
– Kolejny raz tworzymy wspólnotę górali z całego świata, dla których pielęgnowane przez naszych przodków wartości są najważniejsze. Chcemy się pochwalić naszą tradycją, śpiewem, tańcem, ale także rywalizować między sobą – mówił burmistrz Leszek Dorula.
Motywem przewodnim sierpniowego święta folkloru stało się macierzyństwo, ukazane jako jedno z najstarszych i najważniejszych zadań kobiety. – Zajmowaliśmy się rolą kobiety w ognisku domowym, podkreślając jej ogromne znaczenie w życiu rodzinnym i społecznym oraz ponadczasowe doświadczenie łączące pokolenia – wyjaśniała Hania Rybka, dyrektor artystyczny festiwalu.
Tematowi macierzyństwa poświęcona była m.in. konferencja naukowa. Podczas Mszy św. reprezentanci Bułgarii, Węgier, Macedonii, Czech, Rumunii, Bośni i Hercegowiny, Słowacji, Serbii, Indii, Meksyku, Turcji i Polski odczytali – każdy w swoim języku – informację o tegorocznym przesłaniu wydarzenia.
– Jedno jedyne słowo, wobec którego nie możemy przejść obojętnie, to słowo „matka”. W nim zawarty jest cały świat, szczególnie naszych dziecięcych lat. To ona pierwsza uczyła miłości i kształtowała nasze serca, aby w nim umieścić obraz i podobieństwo Stwórcy. Bo miłość Boga najpiękniej objawia się w miłości matki – mówili przedstawiciele poszczególnych zespołów.
Wiele emocji było też na scenie plenerowej na Dolnej Równi Krupowej, gdzie odbywały się dni narodowe wszystkich krajów biorących udział w święcie górali. Była to doskonała okazja do poznania góralskich zwyczajów z całego świata. Zespoły, jak zawsze, walczyły również o festiwalowe trofea – Brązowe, Srebrne i Złote Ciupagi. W ich gronie byli reprezentanci naszego kraju, czyli zespoły Dolina Dunajca, OwCok, Podegrodzie i Białodunajcanie. Gościnnie występował pod Giewontem także młodzieżowy zespół Stryjanoczka ze Stryja na Ukrainie, które jest partnerskim miastem dla stolicy polskich Tatr.
Ciekawym punktem festiwalowym był koncert „W krainie Barona Cygańskiego” z udziałem Roby Lakatosa – najwyższej klasy wirtuoza gry na skrzypcach, któremu towarzyszyła Orkiestra Beethovenowska. Wyjątkowo przebiegał także występ zatytułowany „Duch Gór” zespołu Trebunie-Tutki i Quintetu Urmuli. Na festiwalu nie zabrakło też laureatów dziecięcego Tatrzańskiego Festiwalu Zespołów Góralskich „Złote Kierpce”, którzy zaprezentowali się w koncercie „Mali Górale”.
Wśród wielu imprez i wydarzeń towarzyszących warto wymienić jeszcze Mistrzostwa Podhala w Powożeniu i konkurs na Fiakra Roku, tradycyjne wesele góralskie, Wystawę Owczarków Podhalańskich, Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Władysława Trebuni-Tutki, Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego, Jarmark św. Cecylii czy konkurs fotograficzny „Żywioł folkloru”.
Festiwal został objęty honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy. Organizatorami 53. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich były miasto Zakopane i Zakopiańskie Centrum Kultury. Wydarzenie dofinansowano z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od strony medialnej festiwalowi patronował m.in. „Gość Niedzielny”.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się