Od 10 do 17 września potrwa XIV Międzynarodowy Festiwal "Muzyka na Szczytach". Przez cały tydzień dostarczać będzie wielu wrażeń muzycznych.
W repertuarze zachowana zostanie równowaga pomiędzy muzyką epok minionych a sztuką naszych czasów. Przypomniane będą dzieła genialnych twórców zrośniętych z Zakopanem - Mieczysława Karłowicza, Karola Szymanowskiego i Henryka Mikołaja Góreckiego, ale także tria smyczkowe Schuberta, Wajnberga, Maciejewskiego czy Pendereckiego, artysty, który był festiwalowym gościem w 2018 roku.
Nie zabraknie oczywiście lubianych dzieł mistrzów baroku czy akcentów związanych z Rokiem Polskiego Romantyzmu. Jedną z pereł w tegorocznej koronie festiwalowej będzie projekt z pogranicza twórczości rozrywkowej i klasycznej, zatytułowany "Nieskończoność". Dobrze znany zakopiańskiej publiczności chociażby z występów z Magdaleną Cielecką fenomenalny wiolonczelista Michał Pepol przedstawi 15 nigdzie niepublikowanych piosenek Kory, udostępnionych mu przez rodzinę artystki na prawach wyłączności i przefiltrowanych przez wyobraźnię muzyka.
Wśród festiwalowych wykonawców pojawi szereg nowych nazwisk na czele z charyzmatyczną sopranistką Katarzyną Hołysz, która zaprezentuje m.in. pieśni kompozytorów polskich i rosyjskich inspirowane "Balladami i romansami" Adama Mickiewicza. Występować będą także: skrzypek Piotr Pławner, wiolonczelista Rafał Kwiatkowski, altowiolistka Katarzyna Budnik, Cracow Clarinet Quartet, Kwartet Smyczkowy im. Henryka Mikołaja Góreckiego czy wywołująca wszędzie wielki entuzjazm publiczności The Whoop Group, złożona z czterech wirtuozów saksofonu.
Festiwal tradycyjnie rozgrywać się będzie w pięknych i sprawdzonych wnętrzach Zakopanego - sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy "Na Górce", Teatrze im. Stanisława Ignacego Witkiewicza czy kinie Miejsce.
Nowością będzie koncert finałowy w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Targu (muzyka Vivaldiego i Griega w aranżacjach The Whoop Group).
Festiwalowi tradycyjnie towarzyszyć będą rozmowy z artystami, wystawa "Twórcy Podhala 7" (w Centrum Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Suchem), koncert uczniów szkół muzycznych z regionu Małopolski i Śląska oraz pokaz filmu o tematyce muzycznej. 13 września w kinie Miejsce zaprezentowany zostanie znakomity obraz "Dyrygent" Andrzeja Wajdy.
Festiwalowi patronuje m.in. "Gość Krakowski".