Nowy numer 38/2023 Archiwum

Przysłowia z różnych stron świata

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie zaprasza uczniów do udziału w konkursie "Świat w zwierciadle przysłów".

Jak wskazują organizatorzy, przysłowia są mądrością narodów. "Promują wartości i reguły, którymi kieruje się dana grupa społeczna. Kumulują wielowiekowe doświadczenie i wyrażają zbiorową wiedzę opartą na obserwacji świata. Należą do najstarszych form literackich, przekazywanych ustnie a następnie spisanych. Mogą mieć formę krótkich, wyrazistych pouczeń lub zwięzłych informacji o życiu, historii czy kulturze" - opisano w zapowiedzi konkursu.

Dodano, że przysłowia posługują się metaforą, a każda grupa etniczna posiada swój zbiór przysłów. Stąd właśnie wziął się pomysł na konkurs. "Zadaniem uczestników jest wykonanie prezentacji multimedialnej w wybranym programie na temat przysłów z różnych stron świata. Praca powinna przybliżać odbiorcom przysłowia zogniskowane wokół jednego, wybranego samodzielnie przez autora, tematu będącego zarazem tytułem pracy, na przykład woda, radość, podróż, miłość, dom, przyjaźń czy przyroda" - wyjaśniają organizatorzy.

Konkurs adresowany jest do uczniów klas VII-VIII szkoły podstawowej oraz do uczniów klas I-II szkół ponadpodstawowych. Przysłowia powinny zawierać informacje z jakiego kręgu kulturowego pochodzą. W prezentacji winny się pojawić przysłowia z przynajmniej 10 różnych krajów czy grup etnicznych, społecznych lub plemiennych.

Szczegółowe informacje o konkursie, a także kartę zgłoszenia można znaleźć na stronie internetowej www.idmjp2.pl. Na prace organizatorzy czekają do 17 października.

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie jest samorządową instytucją kultury, którą tworzą Województwo Małopolskie, Gmina Miejska Kraków oraz Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!". Od 1 stycznia 2009 r. celem działania instytutu jest zachowanie i promowanie dziedzictwa, które pozostawił po sobie Ojciec Święty Jan Paweł II oraz dialog między religiami i kulturami.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast