Polska emigracja w Wielkiej Brytanii po drugiej wojnie światowej jest zbiorowym bohaterem pokazywanej od wczoraj w krakowskim Instytucie Pamięci Narodowej wystawy portretów zatytułowanej "Londyn żywy".
Zygmunt Nowakowski, Adam Pragier, Stefania Zahorska, Mieczysław Grydzewski, Józef Mackiewicz, Barbara Toporska, Jan Lechoń, Jan Bielatowicz, Karol Zbyszewski, Ignacy Matuszewski, Ryszard Wraga (Jerzy Niezbrzycki) i Marian Hemar tworzą galerię niezwykłych postaci, głównie związanych z kulturą. Ich portrety w technice pastelu stworzyła Barbara Kaczmarowska-Hamilton, polska malarka, absolwentka ASP w Gdańsku zamieszkała w Londynie, silnie związana ze środowiskiem skupionym wokół Ogniska Polskiego i Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego, ważnych miejsc na mapie „starego” emigracyjnego Londynu.
Pomysłodawcą wystawy i kalendarza, na który złożyły się te portrety, jest Paweł Chojnacki, polski (krakowski) historyk, który poznał Barbarę Kaczmarowską-Hamilton podczas stypendium doktoranckiego w Anglii. Kaczmarowska-Hamilton jest malarką w Wielkiej Brytanii znaną i wziętą szczególnie wśród arystokracji. Słynne są zwłaszcza jej portrety rodziny królewskiej, począwszy od królowej matki, a skończywszy na portrecie Elżbiety II powstałym parę miesięcy przed śmiercią sędziwej monarchini, który okazał się ostatnim jej przedstawieniem namalowanym z natury.
Ponieważ projekt Chojnackiego obejmował oprócz wystawy wydanie kalendarza, portretów musiało być dwanaście. - Ich wybór był naprawdę trudny. Zdecydowałem się na osoby, które wyróżniały się niezłomnością w obronie niepodległościowych pryncypiów oraz zdecydowanym antykomunizmem. Reprezentujące jednak bardziej świat kultury niż polityki. Niektóre z nich popadły w zapomnienie, inne są lepiej znane. Myślę, że nasze przedsięwzięcie przyczyni się do przywrócenia pamięci o tych nietuzinkowych ludziach i popularyzacji ich dorobku - powiedział dr Chojnacki.
Wystawę będzie można oglądać do końca stycznia w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Krakowie (ul. Dunajewskiego 8). Wstęp wolny.
Czytaj także: