W Muzeum Armii Krajowej można oglądać od 20 listopada wystawę fotograficzną "Pierwsza i ostatnia. Karolina Lanckorońska", dokumentującą ponad stuletnie życie uczonej z zasłużonego rodu, żołnierza Armii Krajowej, wielkiej dobrodziejki kultury i nauki polskiej.
Założona przez nią wraz z rodzeństwem Fundacja z Brzezia Lanckorońskich, wspierała polskie instytucje kulturalne na emigracji oraz fundowała stypendia dla uczonych z kraju.
Karolinę Lanckorońską uhonorowano m.in. Krzyżem Walecznych (1942) doktoratem honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego (1983), Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski (1991), srebrnym medalem "Cracoviae Merenti" (1995), Krzyżem Wielkim z Gwiazdą papieskiego Orderu św. Grzegorza Wielkiego, nadanym przez papieża Jana Pawła II z okazji setnej rocznicy urodzin (1998), popiersiem w Galerii Wielkich Polaków XX/XXI wieku w krakowskim Parku im. Henryka Jordana (2010).
Wystawę "Pierwsza i ostatnia. Karolina Lanckorońska", będzie można oglądać co najmniej do końca roku w siedzibie Muzeum AK (Kraków, ul. Wita Stwosza 12) na dziedzińcu muzealnym, w przestrzeni wystaw czasowych, od wtorku do niedzieli włącznie. Można wykupić albo bilet na zwiedzanie całości ekspozycji muzealnych i w ramach tego zobaczyć wystawę fotografii prof. Lanckorońskiej albo wykupić bilet na wystawy czasowe. W niedziele wstęp do muzeum jest bezpłatny. W poniedziałek placówka jest nieczynna.
Warto dodać, że całość zbioru zdjęć z Fototeki Lanckorońskich, znajdującej się w zbiorach Polskiej Akademii Umiejętności, została zdigitalizowana i jest dostępna na stronie internetowej www.pauart.pl.
- Wśród zdjęć Karoliny Lanckorońskiej jest m.in. portret przedstawiający ją w stroju anioła - mówi Izabela Cisek, kuratorka wystawy. Bogdan Gancarz /Foto Gość