Nowy numer 20/2024 Archiwum

Zakopane. Oratorium "Równoj ku Górze"

Aż 180-osobowa orkiestra łącząca muzykę klasyczną z ludową, kapela góralska i trombici wystąpią podczas oratorium "Równoj ku Górze", które poświęcone jest Janowi Pawłowi II i kard. Stefanowi Wyszyńskiemu. Wydarzenie odbędzie się 10 grudnia w kościele Świętego Krzyża w Zakopanem.

W zakopiańskim kościele Świętego Krzyża wystąpią 180-osobowa Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, chór oraz soliści: Sylwia Banasik-Smulska i Emil Ławecki, a przede wszystkim górale z regionalnych zespołów śpiewaczych Podhala, kapela Krzysztofa Czecha i zespół Haniańczyków grających na trombitach. Wspaniałym uzupełnieniem będzie schola Wyższego Seminarium Duchownego Ojców Paulinów. Wszyscy razem wyśpiewają za Prymasem Tysiąclecia, że „Z gór widać bowiem lepiej i zawsze trzeba równać ku górze - nigdy w dół”.

Rezerwacji biletów - cegiełek można dokonywać tylko i wyłącznie przez stronę internetową: www.rownojkugorze.pl. 

Premiera oratorium "Równoj ku Górze" odbyła się w październiku br. w krakowskim kościele św. Katarzyny z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i metropolity krakowskiego abpa Marka Jędraszewskiego. Fragmenty różnych myśli kard. Stefana Wyszyńskiego odczytał aktor Jerzy Zelnik.

Oratorium przywołuje postać kard. Stefana Wyszyńskiego i jego podróże na Podhale, gdzie na Bachledówce na przełomie lat 50. i 60. XX wieku spędzał wakacje.

Oratorium "Równoj ku Górze" zorganizowało Centrum Kultury i Promocji Urzędu Gminy w Czarnym Dunajcu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy