Nowy numer 08/2024 Archiwum

Kraków. Fotografie o. Adama Studzińskiego

Zakończył się wieloletni projekt konserwacji, wykonywania kopii cyfrowych i udostępniania w sieci kolekcji kilkudziesięciu tysięcy zdjęć wykonanych przez o. Adama Studzińskiego (1911-2008), dominikanina, kapelana wojskowego pod Monte Cassino, renowatora krakowskiego konwentu dominikanów i twórcy dominikańskiego zbioru muzealnego, generała Wojska Polskiego. Rezultaty ostatniego etapu prac zostaną zaprezentowane w czwartek 1 grudnia.

Prezentowano już fotografie wojenne, zarówno polskich oddziałów w Palestynie i Italii, jak i widoki Palestyny. - W ramach obecnego, dwuletniego grantu (2021-2022) dokonaliśmy natomiast identyfikacji i opisania ponad 23 tys. kopii cyfrowych zdjęć. W grudniu inwentarze kolekcji zostaną opublikowane na stronie internetowej archiwum, z kolei większość fotografii w serwisie "Szukaj w Archiwach". W zeszłym roku udostępniliśmy już niewielką część zbioru - fotografie wojenne - przypomina Marcin Sanak z Archiwum Polskiej Prowincji Dominikanów, koordynator projektu.

Prezentacja nosi tytuł: "Nie tylko Monte Cassino". Zostaną pokazane fotografie mało znane szerzej do tej pory. "Ukazują prace duszpasterskie o. Adama jako duszpasterza i działacza społecznego, a także opiekuna zabytków oraz konserwatora konwentu dominikanów i kościoła św. Idziego w Krakowie. Zdjęcia przedstawiają również życie codzienne i klasztory braci kaznodziejów m.in. w Warszawie, Poznaniu, Lublinie i Korbielowie, ważne wydarzenia religijne, miejscowości w całej Polsce" - informują dominikańscy archiwiści.

Wydarzenie organizowane przez Archiwum Polskiej Prowincji Dominikanów odbędzie się 1 grudnia o godz. 18 w klasztorze ojców dominikanów przy ul. Stolarskiej 12 w Krakowie, w auli św. Tomasza (wejście przez krużganki i atrium, następnie schodami lub windą na III piętro). Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy i transmitowane na kanale "Dominikanie Kraków" w serwisie YouTube.

Kraków. Fotografie o. Adama Studzińskiego   Plakat zapowiadający prezentację. Materiały prasowe organizatora
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy