Nowy numer 20/2024 Archiwum

Paczka dająca nadzieję

Kapelania Więzienna Ojców Trynitarzy zachęca do włączenia się w przygotowanie świątecznych paczek dla osadzonych w krakowskich więzieniach.

Akcja od lat prowadzona jest w okresie przedświątecznym. - Najpierw paczki trafiały do więźniów, którzy uczestniczyli w naszym duszpasterstwie, później pomocą objęliśmy wszystkich osadzonych, bo widzieliśmy, że przeżycie świąt Bożego Narodzenia w odosobnieniu i z dala od bliskich jest naprawdę trudnym czasem - mówi o. Maciej Kowalski OSST, minister Zakonu Przenajświętszej Trójcy w Krakowie.

Jak zaznacza, osadzeni odbywają karę pozbawienia wolności, której podstawowy wymiar ma charakter pokutny i resocjalizacyjny. Wskazuje jednak, że nie może zabraknąć w niej również wsparcia. - Ważne jest poczucie nadziei, że los człowieka nawet w takiej sytuacji może się odmienić i że jego życie nie jest obojętne innym. Tym właśnie są przygotowywane przez nas paczki. To pokazuje też, czym jest wspólnota wierzących, która nie zamyka się na nikogo - tłumaczy.

Trynitarz dodaje, że zaangażowanie w inicjatywę stwarza przestrzeń na realną realizację uczynku miłosierdzia, który mówi o pocieszaniu więźniów. - To konkretny gest solidarności, który pozwala przenieść za mur więzienny odrobinę radości w okresie świątecznym - podkreśla.

Dzięki hojności ludzi dobrej woli co roku udaje się przygotować około 300 paczek żywności, które trafiają do krakowskich zakładów penitencjarnych. Aby upominki były jednakowe, trynitarze prowadzą zbiórkę pieniędzy na zakup niezbędnych produktów, w tym kawy, cukru, słodyczy. W paczkach znajdą się także życzenia świąteczne i opłatek, pobłogosławiony przez zakonników.

Całkowity koszt inicjatywy oszacowano na 20 tys. zł. Darowizny na paczki można wpłacać na konto Domu Zakonnego Zakonu Przenajświętszej Trójcy  z dopiskiem "Święta w więzieniu".

Paczki przygotowane przez trynitarzy otrzymają więźniowie z Zakładu Karnego w Krakowie-Nowej Hucie i Aresztu Śledczego w Krakowie przy ul. Montelupich. Zbiórka zakończy się 17 grudnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy