Nowy numer 09/2024 Archiwum

Znani aktorzy przygotowują Szlachetną Paczkę

Joanna Jabłczyńska wspólnie z Martą Żmudą-Trzebiatowską, Karoliną Gorczycą, Mateuszem Janickim i Mikołajem Roznerskim w ramach Szlachetnej Paczki wesprze dwie rodziny w potrzebie.

Aktorzy pomogą rodzinie pana Wojciecha, którego żona zmarła przy porodzie czwartego ich dziecka. - Pan Wojtek tak naprawdę z dnia na dzień został sam z trzema córkami i noworodkiem na rękach - opisuje J. Jabłczyńska. - Żyją głównie z oszczędności, ale te oszczędności już powoli zaczynają się kończyć. Sama doskonale wiem, jakie są potrzeby, kiedy ma się dzieci, a panu Wojtkowi po opłaceniu wszystkich rachunków zostaje 263 zł na osobę. To jest kropla w morzu potrzeb - dodaje M. Żmuda-Trzebiatowska.

Drugą rodziną wybraną w tym roku przez aktorów jest Vira i Jewa - matka z córką, które w czerwcu uciekły z Ukrainy. - Panie postanowiły zostać w Polsce na dłużej. Nie bardzo mają po prostu do czego wracać - tłumaczy M. Janicki.

Karolina Gorczyca przyznaje, że bardzo wzruszyło ją w historii tej rodziny, że córka Viry ma ogromny talent plastyczny. - Chce rozwijać swoje umiejętności, malując. Ale mama dziewczynki nie ma pieniędzy, żeby zapisać ją na zajęcia dodatkowe - tłumaczy. Aktorzy zwracają uwagę, że często rodziny w potrzebach proszą o podstawowe rzeczy, takie jak żywność stała czy środki czystości, a także zimowa odzież czy szczególne upominki dla dzieci - materiały plastyczne oraz zabawki. - Zaangażowanie w Szlachetną Paczkę nie wymaga wiele. Wymaga przede wszystkim czasu i chęci. Ale czasu też niekoniecznie bardzo dużo. My będziemy pakować naszą paczkę w trakcie dnia zdjęciowego, w przerwie obiadowej - opowiada M. Janicki. - Nie możemy uratować całego świata, ale możemy uratować świat jednej rodziny. Zachęcam - apeluje z kolei M. Roznerski.

Jak zaznaczają aktorzy, dobro jest wynikiem dzielenia się tym, co człowiek posiada. - Kiedy dzielimy się swoim czasem, wówczas wysyłamy taki komunikat, że ktoś jest dla nas ważny, że ten ktoś może na nas polegać. Mówi się, że dobro wraca, ale coś w tym jest. Bo w momencie, gdy dajesz coś z siebie, to naprawdę mnóstwo zyskujesz - podkreśla M. Żmuda-Trzebiatowska.

Aktorzy zachęcają także, by prezenty robić w większej grupie. - Dzięki Szlachetnej Paczce zaprzeczamy wszelkim twierdzeniom matematycznym, bo w tym przypadku dzieląc się, mnożymy - przypomina J. Jabłczyńska.

W 2021 r. Szlachetna Paczka połączyła ponad 700 tys. Polaków. Organizatorzy liczą, że w i tym roku nie zabraknie szlachetnych drużyn. Szczegółowe informacje o akcji oraz lista potrzebujących rodzin znajdują się na stronie www.szlachetnapaczka.pl. W tym roku Weekend Cudów przypada na 10-11 grudnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy