Lawiny w Tatrach. Jedna osoba nie żyje

Od kilku godzin trwa akcja ratunkowa w Tatrach. Lawiny zeszły z Przełęczy pod Kopą Kondracką w stronę Doliny Kondratowej oraz Szpiglasowej Przełęczy w kierunku Doliny Pięciu Stawów.

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe szybko przetransportowało jedną osobę w ciężkim stanie do zakopiańskiego szpitala, jednak pomimo długotrwałej reanimacji nie udało się jej uratować. Ratownicy cały czas uczestniczą w drugiej akcji, gdzie prawdopodobnie poszkodowane są dwie osoby. Jak przekazuje ratownik dyżurny Piotr Konopka, więcej informacji zostanie podane dopiero po zakończeniu działań.

Niestety, ze względu na trudne warunki atmosferyczne (gęstą mgłę) użycie śmigłowca nie jest możliwe.

Po nocnych opadach śniegu w Tatrach zrobiło się bardzo niebezpiecznie, a zagrożenie lawinowe dodatkowo spotęgował silny wiatr.

W Tatrach obowiązuje obecnie drugi stopień zagrożenia lawinowego, który często okazuje się najbardziej zdradliwy dla turystów. Lawinowa dwójka obowiązuje od wysokości 1900 m n.p.m. Oznacza to, że wyzwolenie lawiny jest możliwe głównie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach.

Warto dodać, że ostatniej nocy mniejsze lawiny schodziły samoczynnie na stromych stokach. Tatrzański Park Narodowy opublikował zdjęcie lawiny, która zeszła z Kasprowego Wierchu w stronę Doliny Gąsienicowej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI: