Zakończyły się prace digitalizacyjne w ramach projektu Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej. Wykonano kopie cyfrowe i udostępniono w internecie cenne archiwalia z trzech ważnych archiwów kościelnych.
Przedmiotem prac stały się dokumenty z Archiwum Archidiecezji Lwowskiej (Archiwum im. abp. Eugeniusza Baziaka), Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie oraz Archiwum Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Na portalu Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej w domenie publicznej, czyli z możnością swobodnego korzystania, kopiowania i udostępniania, są ponad 1022 jednostki archiwalne. Podczas trwania projektu, w latach 2020-2022, wykonano ponad 507 536 skanów. Teraz historycy oraz wszyscy inni zainteresowani mogą je swobodnie przeglądać pod jednym adresem internetowym: https://caak.upjp2.edu.pl. Nie są to oczywiście wszystkie dokumenty znajdujące się w wyżej wymienionych archiwach, ale te najstarsze i najcenniejsze.
Skanowaniem oraz opracowywaniem dokumentów zajmowali się pod kierunkiem dr. Józefa Skrabskiego pracownicy Pracowni Inwentaryzacji i Digitalizacji Zabytków Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, w którego bibliotece znajdują się w depozycie archiwalia archidiecezji lwowskiej.
W Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie wykonano kopie cyfrowe m.in. zbioru rękopiśmiennych akt biskupich i sądowych diecezji krakowskiej, powstałych w okresie od XV do XVIII wieku. Liczy on 625 tomów, każdy z nich ma zaś od 600 do 800 stron. - To bardzo cenne, niekiedy jedyne źródło do badań historii państwa i Kościoła. Są to podstawowe akta kościelne dotyczące terenów historycznej Małopolski. Diecezja krakowska obejmowała bowiem niegdyś tereny, na których obecnie znajduje się 11 diecezji - uważa ks. prof. Jacek Urban, dyrektor Archiwum i Biblioteki Krakowskiej Kapituły Katedralnej.
Akta lwowskie zawierają z kolei m.in. protokoły wizytacji parafii, w zbiorach Archiwum Diecezji Bielsko-Żywieckiej, której tereny należały niegdyś do diecezji i archidiecezji krakowskiej, zachowały się zaś m.in. staropolskie księgi metrykalne, od XVII w. poczynając. - Digitalizacja tych zbiorów archiwalnych i udostępnienie ich w sieci stanowi ogromne ułatwienie dla badaczy, przy tym nie tylko historyków Kościoła, lecz także dla historyków innych dziedzin, w tym historyków sztuki, genealogów, geografów, demografów. Skorzystają na tym także krajoznawcy oraz badacze przeszłości swoich rodzin - mówi Jarosław Kazubowski, krakowski historyk sztuki i publicysta.
UPJPII otrzymał na cele realizacji projektu Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej ponad 7 mln zł z funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego "Polska Cyfrowa".