Kraków. Była "cały czas w drodze, aby dawać radość innym"

W piątek 16 grudnia w wieku 62 lat zmarła po długiej i ciężkiej chorobie Anna Krajewska, od 40 lat związana z Pieszą Pielgrzymką Krakowską.

Była jedną z najbardziej zasłużonych dla tej pielgrzymki spośród osób świeckich. Szefowała bazie pielgrzymkowej Wspólnoty I i była współautorką wszystkich wydawnictw PPK. Wspierała także całą pielgrzymkę w sprawach organizacyjnych i finansowych. Jak napisała w modlitwie Maryjnej, była "cały czas w drodze, aby dawać radość innym".

Wg przyjaciół z PPK, drogowskazami jej życia byli: Jasnogórska Pani i św. Jan Paweł II. "Odeszła osoba bardzo nam droga, skromna i ciepła. Pochodziła z Gorlic, mieszkała w Krakowie. Jako absolwentka psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie była zawsze otwarta na pomoc innym, potrzebującym. Poprzez pracę na rzecz dzieci z domu dziecka dobrze rozumiała potrzeby osób cierpiących i potrzebujących naszego wsparcia" - napisali przyjaciele z PPK m.in. Andrzej Bac i ks. Jacek Pierwoła.

"Jej wielkim powołaniem była praca na rzecz organizacji pielgrzymki krakowskiej, pracując przez tyle lat nie tylko na rzecz Wspólnoty I pielgrzymki, jako szefowa jej bazy, ale również na rzecz wszystkich wspólnot, współpracując przez tyle lat w tym zakresie z koordynatorami pielgrzymki. Podejmowała szereg działań dla pozyskania funduszy na organizację pielgrzymki i innych działań dla dobrej jej organizacji. To ona od ponad 20 lat proponowała projekty plakatów i znaków graficznych kolejnych pielgrzymek. Była współautorem wszystkich 3 albumów - dokumentacji pielgrzymki krakowskiej" - przypomnieli pielgrzymkowi przyjaciele.

Andrzej Bac, jej przyjaciel i współpracownik, przypomina, że śp. Anna była także współautorką czterech kolejnych wydań albumu "Biały Marsz 17 maja 1981 roku". Ten wydany w połowie bieżącego roku, trafił bezpłatnie do bibliotek Krakowa i Małopolski. A. Krajewska przygotowała również merytorycznie m.in. wystawy plenerowe: "Piesza Pielgrzymka Krakowska 1981-2020" i  "Biały Marsz 17.05.1981",  umieszczone na skwerze przy kościele franciszkanów, naprzeciw Okna Papieskiego.

"Walcząc z chorobą w drugiej połowie bieżącego roku przygotowała digipack »Piesza Pielgrzymka Krakowska 2010-2022« oraz »Zarys historii pielgrzymki krakowskiej za lata 1981-2022« dla niewidomych, w zapisie Braille’a. Płyta DVD trafiła bezpłatnie do wspólnot pielgrzymki krakowskiej a wydawnictwo bezpłatnie do bibliotek dla osób niewidomych i słabowidzących w Krakowie i Małopolsce. Już teraz pracowała nad kolejnymi projektami na rok 2023, albumu Biały Marsz dla niewidomych i wersji drukowanej albumu pielgrzymkowego za lata 2010-2022. Dla jej pamięci przygotujemy je i wydamy" - napisali przyjaciele.

Jej praca na rzecz pielgrzymki została doceniona przez kard. Stanisława Dziwisza w okresie gdy był metropolitą krakowskim. Uhonorował ją medalem Św. Jana Pawła II za zasługi dla archidiecezji krakowskiej.

A. Krajewska żyła nie tylko pracą zawodową i pielgrzymkami. Jej wielką pasja były Tatry i narciarstwo. Starała się nie opuszczać żadnego z konkursów skoków w Zakopanem.

Znane są już szczegóły pogrzebu śp Anny. Uroczystości pogrzebowe odbędą się we czwartek 22 grudnia w Gorlicach (diecezja rzeszowska), rodzinnym mieście zmarłej. Będzie im przewodniczył ks. prałat Stanisław Ruszel, proboszcz parafii farnej pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. O godz. 11.45 w świątyni parafialnej - bazylice pw. NMP (pl. Kościelny 1) rozpocznie się Różaniec w intencji zmarłej, od godz. 12.30 zostanie zaś odprawiona Msza św. Po jej zakończeniu kondukt pogrzebowy przejdzie na cmentarz parafialny (ul. Karwacjanów).  Urna z prochami zostanie złożona do grobu rodzinnego.

Udział w pogrzebie zapowiedziało wielu przyjaciół zmarłej z PPK m.in. ks. Jan Przybocki, wieloletni główny koordynator pielgrzymki, ks. Jacek Pierwoła, obecny główny koordynator, Andrzej Bac, koordynator PPK oraz przewodnicy poszczególnych wspólnot pielgrzymkowych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..