Już w Wigilię po raz 30. krakowianie i turyści będą mogli u franciszkanów wspólnie zaśpiewać kolędy, obejrzeć jasełka i ucieszyć się zwierzętami zgromadzonymi wokół betlejemskiej szopki.
Początki Żywej Szopki przy ul. Franciszkańskiej w 1992 r. pamięta o. Jan Maria Szewek OFMConv. - Byłem wtedy na pierwszym roku studiów. Rok starsi współbracia zaprosili mnie do współpracy, obsadzając w roli rzecznika prasowego. To było dla mnie bardzo duże wyzwanie i moje pierwsze wywiady w życiu, ale inicjatywa spotkała się z ogromnym zainteresowaniem - wspomina obecny rzecznik krakowskiej prowincji franciszkanów.
Jednym z pierwszych działań była próba wynajęcia zwierząt. To udało się franciszkanom dzięki znajomości z ówczesnym dyrektorem krakowskiego zoo Józefem Skotnickim oraz prof. Janem Szarkiem z Akademii Rolniczej. Wybrano te zwierzęta, które mogły poradzić sobie z dużą liczbą odwiedzających osób, jak i z zimową aurą.
- Oczywiście, trzeba było jeszcze zbudować odpowiednie zagrody, co stanowiło nie lada wyczyn. Nie mieliśmy wtedy jeszcze doświadczenia i podczas którejś z pierwszych edycji wydarzenia koza przeskoczyła przez zbyt niskie ogrodzenie. Jeden z braci musiał ją gonić (w habicie!) aż do Małego Rynku, stanowiąc niezwykłą atrakcję dla przechodniów - śmieje się o. Szewek.
Tradycyjne części programu wydarzenia nie zmieniły się od lat. W Wigilię życzenia świąteczne przybyłym na Franciszkańską złoży metropolita krakowski, który następnie podzieli się z nimi opłatkiem. Następnie wszyscy pójdą na Pasterkę do bazyliki św. Franciszka z Asyżu.
Najmłodszych ucieszą zaś żywe zwierzęta w specjalnie przygotowanych zagrodach. W tym roku przez dwa kolejne świąteczne dni na plenerowej scenie wystąpią też z kolędowaniem zespoły Fioretti, Bonoboco i Przyjaciele, Odświętni i Kwartet C.D.N. oraz schole dziecięce Różyczki Pani Myślenickiej i EmmanuEl. Jasełka wystawią bracia franciszkanie i Niezależne Domostwo "San Damiano".
- Przygotowaliśmy także dwa wykłady pod hasłem: "Wehikuł czasu". Jeden z nich będzie nawiązywał do początków Żywej Szopki i jej rozwoju na przełomie lat. Natomiast drugim chcemy zaznajomić gości z tym, jak działał św. Franciszek w Greccio, gdzie powstała pierwsza żywa szopka - zapowiada br. Dariusz Dziubacki OFMConv, rzecznik wydarzenia.
Szczegółowy plan jubileuszowej odsłony Żywej Szopki dostępny jest pod adresem: szopka.franciszkanska4.pl. - Myślę, że dlatego cieszy się ona taką popularnością, że to nie tylko o zwierzęta chodzi, ale również o jasełka, koncerty, wspólne kolędowanie i dzielenie się opłatkiem, co buduje niepowtarzalną świąteczną atmosferę. Zapraszamy, by poczuć ją także w tym roku - zachęca o. Szewek.