Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Ubodzy znów zasiądą przy wigilijnym stole Caritas

Po przerwie spowodowanej warunkami epidemicznymi w restauracji Stara Zajezdnia Kraków by DeSilva znów odbędzie się wigilia organizowana przez krakowską Caritas.

Dawniej caritasowskie wigilie odbywały się m.in. na krużgankach klasztoru franciszkanów. - Cieszymy się, że po 2 latach przerwy, gdy mogliśmy tylko wydawać gorącą zupę i paczki na wynos, możemy znów usiąść przy wspólnym stole - podkreśla Agnieszka Homan z krakowskiej Caritas. Wigilia dla najuboższych, bezdomnych i samotnych odbędzie się w restauracji Stara Zajezdnia Kraków by DeSilva przy ul. św. Wawrzyńca 12 w Krakowie 24 grudnia o godz. 14.30.

Wigilię, jak co roku, będą obsługiwać siostry albertynki, harcerze z ZHP i ZHR, młodzież z Ochotniczych Hufców Pracy, wolontariusze z Centrum Wolontariatu Caritas i inni, którzy często od wielu lat chcą podarować w ten szczególny dzień swój czas potrzebującym.

Już w piątek 23 grudnia wolontariusze pakować będą świąteczne paczki, a 24 grudnia od 9.00 rano będą przygotowywać i nakrywać stoły. Równocześnie w Kuchni św. Brata Alberta przygotowywane będą świąteczne potrawy.

W sobotę natomiast od 13.45 organizatorzy będą witać uczestników spotkania wigilijnego, które o 14.30 rozpocznie modlitwą metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. - Po tradycyjnym przełamaniu się opłatkiem uczestnicy zasiądą do świątecznych stołów, na których będą na nich czekać tradycyjne potrawy: barszcz z uszkami, smażony karp z ziemniakami i surówką z kapusty, a także ciasto, owoce i napoje. Wspólne kolędowanie poprowadzą albertynki - zapowiada A. Homan.

Każdy uczestnik otrzyma również paczkę z żywnością, a w niej konserwę mięsną i rybną, pasztet, cukier, chałkę, masło roślinne, ciastka, kakao, herbatę i czekoladę. Każdy otrzyma też kartkę z życzeniami świątecznymi, przygotowaną przez dzieci i młodzież ze szkolnych kół Caritas. - Gorąco dziękujemy wszystkim, którzy poprzez dar swoich sił i pieniędzy pomogą przeżyć w świątecznej atmosferze wigilijny wieczór osobom bezdomnym, samotnym i ubogim - mówi A. Homan.

Organizowane przez krakowską Caritas spotkania wigilijne odbywają się nieprzerwanie już od 1991 r., czyli od ponad 30 lat. Najpierw były to wigilie na dworcu PKP, potem wigilie na krużgankach klasztoru ojców franciszkanów, a od kilku lat sali do organizacji użycza właściciel Starej Zajezdni.

Ubodzy znów zasiądą przy wigilijnym stole Caritas   Przez wiele lat wigilie organizowane przez Caritas odbywały się na krużgankach krakowskiego klasztoru franciszkanów. Łukasz Kaczyński /Foto Gość
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy