Nowy numer 15/2024 Archiwum

Nowe góralskie miasto

29 grudnia w Kancelarii Premiera Rady Ministrów w Warszawie premier Mateusz Morawiecki wręczył akty nadania praw miejskich włodarzom 15 miejscowości z Polski, w tym wójtowi Marcinowi Ratułowskiemu. O północy 1 stycznia 2023 r. Czarny Dunajec po wielu latach przerwy będzie miastem.

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że w naszym kraju jest 979 miejscowości z prawami miejskimi. - Trzeba też podkreślić, że mapa polskich miast nie kończy się tylko na wielkich aglomeracjach - zaznaczył. - Dziś bardzo często młodzi ludzie wiążą z miastami swoją przyszłość. Wiemy, że często wyjeżdżają do miast, chcemy, żeby też wracali do swoich miejscowości, ale zdajemy sobie sprawę z tego, że w kontekście np. studiowania miasta cały czas przyciągają - powiedział premier.

W województwie małopolskim status miasta uzyska także Książ Wielki w powiecie miechowskim.

Przypomnijmy, że Czarny Dunajec od 1925 r. był gminą miejską, a prawa miejskie utracił na mocy ustawy z 1933 roku. Obecnie liczy niespełna 4 tys. mieszkańców. - Teraz czas na rozwój Dunajca i otaczających do sołectw. W 2023 r. planujemy ok. 40 mln zł wszelkich dotacji. To tyle, co za 10 lat poprzednich rządów - wylicza M. Ratułowski.

28 grudnia odbyła się ostatnia sesja gminy Czarny Dunajec, podczas której radni przyjęli budżet na 2023 rok. Opiewa on na kwotę aż 140 mln zł.

Czarny Dunajec w województwie małopolskim to zarazem jedyna miejscowość w archidiecezji krakowskiej, która w 2023 r. stanie się miastem. Jest tam również dekanat, którego dziekanem jest. proboszcz ks. Krzysztof Kocot.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy