Nowy numer 20/2024 Archiwum

Kard. Dziwisz weźmie udział w pogrzebie Benedykta XVI

Krakowski metropolita senior jest jednym z trzech polskich kardynałów kreowanych przez Benedykta XVI.

Kardynał Stanisław Dziwisz pojechał do Rzymu, gdzie będzie uczestniczył w uroczystościach pogrzebowych papieża seniora. 

Po śmierci Jana Pawła II, kard. Dziwisz 3 czerwca 2005 roku przyjął z rąk Benedykta XVI nominację na arcybiskupa metropolitę krakowskiego. W marcu 2006 roku Benedykt XVI podniósł go do godności kardynalskiej. 

Wieloletni sekretarz św. Jana Pawła II gościł papieża Benedykta XVI w archidiecezji krakowskiej, gdy ten przyjechał do Polski na pielgrzymkę śladami swojego poprzednika. Odwiedził wówczas m.in. Kraków, Wadowice i Kalwarię Zebrzydowską.

Po śmierci papieża seniora napisał m.in.: "Szczególnie osobiście dziękuję mu za miłość do naszej Ojczyzny, Polski, wyrażaną wielokrotnie w czasie jego posługiwania na Stolicy Piotrowej, a także za jego odwiedziny wkrótce po wyborze Ojczyzny umiłowanego przez niego swego Poprzednika, Jana Pawła II. Wszyscy zapamiętaliśmy jego słowa »Kraków Jana Pawła II jest moim Krakowem«".

Kard. Dziwisz weźmie udział w pogrzebie Benedykta XVI   Z abp. Georgiem Gänsweinem, sekretarzem papieża seniora. dk. Andrea Nardotto

Na uroczystości pogrzebowe papieża seniora udadzą się z Krakowa również abp Marek Jędraszewski i bp Jan Zając.

Benedykt XVI zmarł w sobotę 31 grudnia ub. roku w klasztorze Mater Ecclesiae w Watykanie, gdzie mieszkał od momentu ustąpienia z urzędu. Jego pogrzeb odbędzie się w czwartek. Liturgii, która rozpocznie się o 9.30 na Placu św. Piotra, będzie przewodniczył papież Franciszek.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy