Nowy numer 18/2024 Archiwum

Fundacja Mary’s Meals zaprasza na galę i koncert noworoczny

Wydarzenie odbędzie się 7 stycznia w Nowohuckim Centrum Kultury. Tam każdy dowie się, że Mary’s Meals to jedzenie, które zmienia rzeczywistość.

Historia Mary’s Meals zaczęła się w Szkocji w 1992 r., gdy dwóch braci: Magnus i Fergus MacFarlane-Barrow chciało pomóc zniszczonej przez wojnę Jugosławii. Wraz ze znajomymi zorganizowali zbiórkę potrzebnych rzeczy, które zawieźli na Bałkany, a dokładnie do Medjugorja. Darów wciąż jednak przybywało, więc postanowili pomagać uchodźcom. Z czasem założyli Fundację Scottish International Relief, a w końcu zdecydowali, że pomóc trzeba także Afryce, a konkretnie - dotkniętej klęską głodu Malawii. Był rok 2002. Na Czarny Ląd poleciał Magnus. Spotkał m.in. chorą na AIDS Emmę. Jej najstarszy syn Edward zdradził mu, że marzy o dwóch rzeczach: by nie był głodny i mógł się kształcić. Magnus wiedział już, że chce zrobić wszystko, by nakarmić każde głodne dziecko. Idea była prosta: najlepiej zrobić to, dostarczając jeden ciepły posiłek dziennie do miejsc, w których odbywają się zajęcia szkolne, bo tylko tak można dać dziecku możliwość rozwoju i wyjścia ze skrajnego ubóstwa w wieku dorosłym. 10 lat później fundacja zmieniła nazwę na Mary’s Meals, by w ten sposób oddać hołd Maryi. Wszak wszystko zaczęło się w Medjugorju, a Magnus do dziś przekonuje, że inspiracja do takiej działalności pochodzi od Boga.

Obecnie posiłki Mary’s Meals są serwowane w 20 najuboższych rejonach świata, a wyżywienie jednego dziecka przez cały rok szkolny to koszt 77 zł. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu wielu wolontariuszy, a przede wszystkim osób wspierających inicjatywę w lokalnych społecznościach. Mary’s Meals przeznacza bowiem na koszty organizacyjne jedynie 7 proc. z zebranych funduszy. 93 proc. pieniędzy, którymi dysponuje fundacja, jest przeznaczone na pożywienie. 

Okazją, by podziękować darczyńcom i opowiedzieć o planach na najbliższą przyszłość, będzie koncert utrzymany jeszcze w świątecznej atmosferze, który już 7 stycznia o godz. 17.00 odbędzie się w Nowohuckim Centrum Kultury. Usłyszymy znane utwory o miłości w jazzowo-swingowych aranżacjach. Wystąpią: zespół perkusyjny złożony z uczniów i absolwentów szkół muzycznych w Krakowie i Słomnikach pod kierownictwem Karoliny Zielińskiej, zespół Nebedies z Sandrą Miką (finalistka The Voice of Poland) oraz Big Band Dobczyce wraz z wokalistami Wojciechem Myrczkiem, Sandrą Miką i Aleksandrą Przewoźniak. W planie jest też przemowa założyciela fundacji Mary's Meals - Magnusa MacFarrane Barowa oraz projekcja filmu "Child31". Cały dochód ze sprzedaży biletów będzie przeznaczony na dożywienie dzieci w najuboższych rejonach świata.

Szczegółowe informacje można znaleźć TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy