W święto Objawienia Pańskiego przez Kraków po raz 13. przejdzie tradycyjny Orszak Trzech Króli, czyli… będą trzy orszaki, które spotkają się na Rynku Głównym
Tym razem wydarzeniu będzie towarzyszyć hasło "Niech prowadzi nas Gwiazda!", a na trasie uczestnicy znów będą mogli spotkać kwestujące osoby. W tym roku datki trafią do Dzieła Pomocy św. Ojca Pio (zasilając projekt mieszkań wspieranych prowadzonych dla osób w kryzysie bezdomności), Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia (jej stypendyści od lat angażują się w orszak) oraz Fundacji Centrum Wsparcia Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych. Orszak od samego początku jest bowiem nastawiony nie tylko na wspólne świętowanie i kolędowanie. Chodzi też o to, by każdy mógł zrobić coś dobrego i włączyć się w wybrane dzieło charytatywne.
- Tylko raz w roku, w uroczystość Objawienia Pańskiego, wychodzimy na ulice Krakowa, by prosić o wsparcie naszego projektu mieszkaniowego dla osób bezdomnych. Wszak Jezus też przyszedł na świat, a Jego Mama długo szukała miejsca, w którym mogłaby urodzić Bożego Syna - mówi Justyna Nosek z Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.
Projekt mieszkaniowy dla osób wychodzących z kryzysu bezdomności Dzieło Pomocy św. Ojca Pio prowadzi od 2012 r. i przez te wszystkie lata skorzystało z niego 138 osób, z czego 60 znalazło własne miejsce zamieszkania. - Obecnie prowadzimy 13 mieszkań, w których przebywają 32 osoby. Co ważne, projekt, który cały czas się rozwija, składa się dziś z trzech części: mieszkań wspieranych (7), chronionych treningowych (3) i prowadzonych metodą "Najpierw mieszkanie" (3) - opowiada Justyna Nosek.
W mieszkaniach wspieranych mogą nawet zamieszkać całe rodziny, by tata nie trafił do schroniska dla mężczyzn, a mama z dzieckiem do domu samotnej matki. Będąc razem, mają siłę, by próbować uregulować sprawy, które pozbawiły ich domu, zmienić coś w życiu i po jakimś czasie wrócić na swoje. Z kolei do projektu "Najpierw mieszkanie" kwalifikowane są osoby bezdomne od minimum 3 lat, uzależnione od alkoholu i z zaburzeniami psychicznymi nie wymagające leczenia szpitalnego. To pomysł nowatorski, który sprawdził się m.in. w USA i w Kanadzie, gdzie statystyki pokazują, iż wpływa na spadek liczby osób bezdomnych. - Decydując się na prowadzenie projektu w Krakowie, obserwujemy, czy i tutaj da podobne efekty - zaznacza Justyna Nosek
Na Rynek orszaki przejdą trzema trasami. Orszak niebieski, afrykański, wyruszy o godz. 11 z pl. Matejki (po Mszy św. w bazylice św. Floriana), przejdzie u. Floriańską przez pl. Mariacki i ulicą Sienną. Orszak zielony, azjatycki, spotka się o godz. 10 w salezjańskim Parku Wioski Świata przy ul. Tynieckiej i przejdzie do kościoła św. Stanisława Kostki przy ul. Konfederackiej, gdzie weźmie udział w Mszy św. Po niej przejdzie ul. Bałuckiego przez Rynek Dębnicki, Most Dębnicki, ulicami Retoryka, Garncarską i Studencką, a następnie Plantami do ulicy Szewskiej. Natomiast orszak czerwony, europejski, po Mszy św. o godz. 10 w katedrze na Wawelu i odegraniu ok. godz. 11 tradycyjnej scenki przywitania Króla pod katedrą na Wawelu przejdzie Drogą Królewską. Na czele tego orszaku oprócz Króla będzie szedł (w zastępstwie metropolity krakowskiego, który przebywa w Rzymie w związku z pogrzebem papieża Benedykta XVI) bp Robert Chrząszcz.
Od godz. 11 na Rynku Głównym trwać będzie kolędowanie (w wykonaniu Anny Sokołowskiej-Alabrudzińskiej, Dariusza Kordka, Jacka Wójcickiego i Jana Wojdaka), które poprowadzą Lidia Jazgar, Łukasz Lech i Bartek Sobieraj.
Gdy wszystkie orszaku dotrą na Rynek Główny, na scenie pod Ratuszem pokłonią się Świętej Rodzinie.