Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Krakowski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O Diecezji
    • KURIA
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI
    • PARAFIE

Najnowsze Wydania

  • GN 39/2025
    GN 39/2025 Dokument:(9433147,Ludzkość na dnie)
  • GN 38/2025
    GN 38/2025 Dokument:(9425048,Prawdy nie znajdziesz w świecie)
  • GN 37/2025
    GN 37/2025 Dokument:(9415138,Czy ból trzeba kochać?)
  • GN 36/2025
    GN 36/2025 Dokument:(9406888,Szczęście w nieszczęściu)
  • Historia Kościoła (11) 05/2025
    Historia Kościoła (11) 05/2025 Dokument:(9398688,„Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Wyjście przed szereg czy uzdrawianie pamięci?)
krakow.gosc.pl → Wiadomości z archidiecezji krakowskiej → Ulicami Krakowa przeszedł 13. Orszak Trzech Króli

Ulicami Krakowa przeszedł 13. Orszak Trzech Króli przejdź do galerii

O tym, że Jezus przyjmuje każdego z nas w cichości i miłości dziecka, mówił w święto Objawienia Pańskiego bp Robert Chrząszcz. Msza św. w katedrze na Wawelu poprzedziła rozpoczęcie orszaku, w którym uczestniczyło co najmniej 6 tys. osób.

 
Trzej królowie, a potem także wszyscy zebrani na płycie Rynku Głównego, oddali pokłon Dzieciątku Jezus. Monika Łącka /Foto Gość
⏮ ⏪
⏩ ⏭

Krakowski Orszak Trzech Króli tradycyjnie składał się z trzech orszaków, które wyruszyły z trzech różnych stron miasta. Orszak afrykański (na jego czele szedł pochodzący z Angoli Ernesto Benicio Bumba, wolontariusz Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego) wymaszerował z placu Matejki, orszak azjatycki (prowadził go Hung Trung Nguyen z Wietnamu) - z salezjańskich Wiosek Świata na Dębnikach, a orszak europejski (prowadzony przez Kamila Syca, nauczyciela ze szkoły "Wierchy" oraz bp. Roberta Chrząszcza) z Wawelu.

Każdy z orszaków rozpoczynał się Mszą św. (w bazylice św. Floriana, w kościele św. Stanisława Kostki i w katedrze na Wawelu), a podczas przemarszu jego uczestnicy śpiewali kolędy i oglądali inscenizacje scenek biblijnych. Co ważne, każdy mógł spełnić dobry uczynek, czyli wrzucić datek do puszek, które - jak co roku - niosły kwestujące anioły i diabły. Tym razem datki trafią do Dzieła Pomocy św. Ojca Pio (zasilając projekt mieszkań wspieranych prowadzonych dla osób w kryzysie bezdomności), Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia (jej stypendyści od lat angażują się w orszak) oraz Fundacji Centrum Wsparcia Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych.

Na Rynku Głównym, na scenie pod Ratuszem, królowie, a potem także wszyscy zgromadzeni, oddali pokłon Dzieciątku Jezus.

Biskup Chrząszcz, który zastąpił metropolitę krakowskiego (wziął on wczoraj udział w pogrzebie papieża Benedykta XVI), odczytał list, który do uczestników orszaku skierował abp Marek Jędraszewski. "Uroczystość Ofiarowania Pańskiego uświadamia nam konieczność postawienia Jezusa w centrum życia osobistego, rodzinnego i społecznego. (…) Podczas Światowych Dni Młodzieży w Toronto św. Jan Paweł II powiedział: «Świat, którego punktem odniesienia nie jest Jezus Chrystus, to świat, który prędzej czy później obróci się przeciwko człowiekowi». Pokazują to dzieje przeszłości, także tej najnowszej. Odrzucając Boga odrzuca się człowieka" - napisał m.in. abp Jędraszewski.

Na Rynku Głównym odbyło się też kolędowanie (w wykonaniu Anny Sokołowskiej-Alabrudzińskiej, Dariusza Kordka, Jacka Wójcickiego i Jana Wojdaka), które poprowadzili Lidia Jazgar, Łukasz Lech i Bartek Sobieraj.

Według szacunków policji w orszaku wzięło udział co najmniej 6 tys. osób.

« ‹ 1 2 › »
Orszak Trzech Króli Kraków 2023

Foto Gość DODANE 06.01.2023

Orszak Trzech Króli Kraków 2023

​Orszak tradycyjnie składał się z trzech członów, które na Rynek Główny dotarły z trzech różnych stron miasta, by tam pokłonić się Świętej Rodzinie. Podczas wydarzenia prowadzona była też kwesta na trzy różne organizacje dobroczynne.  
oceń artykuł Pobieranie..

Monika Łącka Monika Łącka

|

GOSC.PL

publikacja 06.01.2023 15:40

FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • KRAKÓW
  • ORSZAK TRZECH KRÓLI
  • UROCZYSTOŚĆ OBJAWIENIA PAŃSKIEGO

Polecane w subskrypcji

  • Kanibalizm, wyrwane sumienia dzieci, ale i chrzest pogańskiej kapłanki. Wspomnienia misjonarza z RŚA
    • Misje
    • Przemysław Kucharczak
    Kanibalizm, wyrwane sumienia dzieci, ale i chrzest pogańskiej kapłanki. Wspomnienia misjonarza z RŚA
  • Polska zablokowała chiński jedwabny szlak. Zamknięcie granicy z Białorusią musiało wywołać reakcję Pekinu
    • Świat
    • Maciej Legutko
    Polska zablokowała chiński jedwabny szlak. Zamknięcie granicy z Białorusią musiało wywołać reakcję Pekinu
  • „Ja jestem Niepokalaną Czystością”. Litmanowa - karpackie Lourdes
    • Kościół
    • Agata Puścikowska
    „Ja jestem Niepokalaną Czystością”. Litmanowa - karpackie Lourdes
  • Byli najbliżej. Pomoc Caritas rok po powodzi
    • Polska
    • Maciej Rajfur
    Byli najbliżej. Pomoc Caritas rok po powodzi
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X