GN 4/2023 Archiwum

Plany Muzeum Narodowego

Muzeum Narodowe w Krakowie odwiedziła w ubiegłym roku rekordowa liczba osób. Muzealnicy szykują na rok bieżący wystawy, które powinny przyciągnąć nie mniejszą liczbę zwiedzających.

W 2022 r. Gmach Główny oraz oddziały MNK odwiedziło prawie 1,4 mln zwiedzających. Był to rekord frekwencyjny w historii muzeum. Najwięcej osób przyciągnęły wystawy czasowe w Gmachu Głownym: "Łempicka" - ponad 70 tys., "Malczewski romantyczny" - prawie 65 tys. i "Nowy początek. Modernizm w II RP" - prawie 50 tys.

W tym czasie otwarto jedną nową wystawę stałą, 26 nowych wystaw i pokazów czasowych oraz trzy wystawy zagraniczne.

W 2022 r. muzeum powiększyło zbiory o 1327 obiektów. Jednocześnie kontynuowano program digitalizacji i udostępniania w sieci eksponatów ze zbiorów MNK. Przybyło tu 16 tys. obiektów. Na bieżąco cenne dzieła poddawane są konserwacji. Obecnie trwają prace konserwatorskie m.in. przy "Czwórce" Józefa Chełmońskiego i "Nasturcjach" Stanisława Wyspiańskiego.

Za stanie na straży dziedzictwa narodowego muzeum zostało uhonorowane w ubiegłym roku srebrny medalem Cracoviae Merenti, przyznawanym za szczególne zasługi dla Krakowa.

Muzealnicy mają ambitne plany wystawiennicze na rok bieżący. MNK planuje 23 nowe wystawy i pokazy.

14 lutego nastąpi druga odsłona wystawy stałej w Muzeum Stanisława Wyspiańskiego. MNK dysponuje największą w Polsce kolekcją dzieł artysty. Ponieważ wiele z nich jest wrażliwych na działanie światła dziennego, nie mogą być one wystawiane przez dłuższy czas jednocześnie. Dlatego co pewien czas ekspozycja musi być wymieniana.

W ramach obchodów Roku Jana Matejki w Gmachu Głównym zostanie otwarta 23 czerwca wystawa "Matejko. Malarz i historia". Zostanie pokazanych 400 obiektów ukazujących zarówno twórczość malarza, jak i jego biografię.

Dzięki wyremontowaniu tzw. Klasztorku Muzeum Książąt Czartoryskich powiększy się muzealna przestrzeń ekspozycyjna. Od 16 czerwca będzie tam można oglądać część ekspozycji stałej "Broń i barwa w Polsce". Jesienią zaś w Gmachu Głównym zostanie w ramach cyklu "4 x Nowoczesność" otwarta wystawa "Nowoczesność reglamentowana. Modernizm w PRL".

Od 14 kwietnia do 15 października będzie można oglądać też wystawę "Nowosielski. W setną rocznicę urodzin".

Plany Muzeum Narodowego   W trakcie II odsłony wystawy w Muzeum Stanisława Wyspiańskiego będzie można zobaczyć m.in. obraz "Widok z okna na Kopiec Kościuszki w Krakowie. Szary dzień".
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy