GN 4/2023 Archiwum

O. Szymon Hiżycki OSB ponownie opatem w Tyńcu

To pierwszy ponowny wybór tego samego opata w tysiącletniej historii klasztoru benedyktynów w Tyńcu.

Ojciec Hiżycki został ponownie wybrany na kolejną 8-letnią kadencję opata tynieckiego. Mnich jest 74. przełożonym w niemal tysiącletniej historii opactwa w Tyńcu.

Do zakonu benedyktynów w Tyńcu wstąpił po maturze. Studiował teologię oraz filologię klasyczną. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów, był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Jest najmłodszym opatem w historii powojennego Tyńca.

Czytaj też: Nasze rozmowy z o. Szymonem Hiżyckim o Ojcach Pustyni

Przełożony benedyktyńskiego opactwa jest doktorem teologii i specjalistą z zakresu starożytnego monastycyzmu. Specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu odbył w Kolegium św. Anzelma w Rzymie. Uczył się starożytnych języków - koptyjskiego, syryjskiego. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i ojców Kościoła. Szczególnie interesuje się postacią Ewagriusza z Pontu, jednego z najważniejszych starożytnych mistrzów duchowych. Wiele lat spędził, podejmując naukę za granicą - w USA, Belgii i Francji. Wykłada w Kolegium Teologiczno-Filozoficznym oo. Dominikanów.

Po raz pierwszy o. Hiżycki został wybrany na nowego przełożonego tynieckiej wspólnoty mnichów 23 stycznia 2015 roku.

Opactwo benedyktynów w Tyńcu jest najstarszym istniejącym klasztorem w Polsce.

Czytaj także:

Ojciec niełatwej jedności

Zaczęło się od porzeczek

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy