Kraków. Jubileusz stuletniej parafii

W parafii pw. NMP z Lourdes prowadzonej przez księży misjonarzy rozpocznie się w sobotę 11 lutego, w dniu I odpustu parafialnego, świętowanie jubileuszu jej stulecia.

Główne uroczystości odpustowe rozpoczną się wspólną modlitwą różańcową o godz. 18. Uroczystej Mszy św. koncelebrowanej o godz. 18.30 będzie przewodniczył i okolicznościowe kazanie wygłosi ks. bp Janusz Mastalski. Po Mszy na chórze kościelnym obok organów zostanie poświęcona tablica upamiętniająca Jana Rybarskiego (1941-2018), wieloletniego organisty i dyrygenta działającego przy parafii słynnego Chóru Mariańskiego.

Parafia powstała formalnie 1 stycznia 1923 r. Księża misjonarze działali jednak na terenie ówczesnej Nowej Wsi już od końca XIX w. Kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, przy obecnej ulicy Juliusza Lea, został konsekrowany w 1894 r.

Specyfiką parafii jest prowadzenie duszpasterstwa dla stałych parafian (ok. 15 tys. osób) oraz studentów mieszkających na  Miasteczku Studenckim (ok. 10 tys. osób), a także grupy DA „Na Miasteczku”.

Największa jak do tej pory dynamika życia parafialnego rozwinęła się w latach 60 i 70 ub. wieku, gdy proboszczem parafii był ks. Albin Małysiak, późniejszy biskup.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..