Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Nowy Targ. Marsz poparcia dla św. Jana Pawła II przejdź do galerii

W sobotnie przedpołudnie 18 marca nowotarżanie, ale nie tylko oni, wyruszyli ulicami miasta, by bronić dobrego imienia św. Jana Pawła II. Około tysiąc osób przeszło z Rynku do papieskiego sanktuarium, odmawiając w drodze modlitwę różańcową.

W marszu wzięli udział przedstawiciele Związku Podhalan, były także delegacje z pocztami sztandarowymi. - Zawsze byliśmy z Janem Pawłem II, tutaj na nowotarskim lotnisku, w Ludźmierzu, w Zakopanem. Chodzi nam o to, by młode pokolenie mogło korzystać nieustannie z tego ogromnego dziedzictwa Jana Pawła II. Dla nas oskarżenia kierowane pod jego adresem są niezwykle przykre. Ale górale dadzą radę! - mówił Jan Sieczka z oddziału Związku Podhalan w Klikuszowej koło Nowego Targu.

Wśród uczestników marszu w obronie godności św. Jana Pawła II byli też przedstawiciele Solidarności, którzy nieśli wielki transparent z nazwą swojego związku zawodowego przepasany papieską flagą. - Stoimy murem za św. Janem Pawłem II, dzięki niemu Solidarność walczyła o wolność kraju, ale i części całego kontynentu europejskiego. Był naszym przyjacielem, podobnie jak bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Wiemy, nawiązując do naszych orędowników w niebie, że "zło trzeba zawsze dobrem zwyciężać - mówił Leszek Jankowski z Solidarności.

Łukasz Worwa, właściciel stacji pojazdów, obok której przechodził marsz, nie krył emocji. - Jakich to czasów dożyliśmy, by trzeba było na ulicy manifestować niekwestionowaną wielkość św. Jana Pawła II - komentował, pozdrawiając wspólnie z pracownikami uczestników sobotniego marszu. 

Trasa marszu, w którym wzięło udział około tysiąca osób, wiodła z nowotarskiego Rynku, następnie ulicą Szaflarską uczestnicy przeszli do sanktuarium św. Jana Pawła II na Równi Szaflarskiej w stolicy Podhala. W wydarzeniu brali też udział druhowie z kilku jednostek OSP, nie brakło też strażackich delegacji z pocztami sztandarowymi. Jeden z druhów niósł relikwiarz z relikwiami św. Jana Pawła II. Obecni byli także podhalańscy Rycerze Kolumba.

Marsz zakończyła Msza św. w sanktuarium św. Jana Pawła II na Równi Szaflarskiej. Eucharystii przewodniczył dziekan nowotarski ks. prałat Stanisław Strojek, a liturgii współprzewodniczyli kapłani pracujący w podhalańskich parafiach. Kazanie wygłosił ks. Jan Karlak, kustosz nowotarskiego sanktuarium św. Jana Pawła II i proboszcz parafii.

Nad bezpieczeństwem osób biorących udział w marszu czuwali funkcjonariusze policji i załoga karetki pogotowia.

Decyzję o marszu w obronie św. Jana Pawła II podjęło wspólnie prezydium Rady Powiatu Nowotarskiego wraz z proboszczem sanktuarium św. Jana Pawła II w Nowym Targu ks. Janem Karlakiem, a także działaczami Związku Podhalan w Polsce.

Jan Paweł II w czerwcu 1979 r. spotkał się na nowotarskim lotnisku z milionową rzeszą wiernych w czasie swojej I Pielgrzymki do Polski. W stolicy Podhala bywał też często jako biskup, a potem metropolita krakowski. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy