Nie żyje rektor Politechniki Krakowskiej

Prof. Andrzej Białkiewicz, architekt, zmarł w środę 22 marca późnym wieczorem, w 69. roku życia. Od 1 września 2020 r. sprawował funkcję rektora Politechniki Krakowskiej.

Profesor Białkiewicz był wieloletnim kierownikiem Katedry Rysunku, Malarstwa i Rzeźby na Wydziale Architektury PK. Przed objęciem funkcji rektora przez dwie kadencje był prorektorem do spraw ogólnych, odpowiedzialnym m.in. za inwestycje, rozwój infrastruktury badawczej i dydaktycznej. - Odchodzi wyjątkowy członek naszej wspólnoty, całkowicie oddany uczelni przez niemal pół wieku, współautor wielu naszych sukcesów i współtwórca nowej strategii dalszego rozwoju Politechniki - mówi w imieniu Kolegium Rektorskiego oraz pracowników i studentów PK prof. Dariusz Bogdał, prorektor uczelni ds. nauki.

Zmarły rektor pochodził z Czeladzi. Urodził się 13 czerwca 1954 r. W 1978 r. ukończył studia architektoniczne na Politechnice Krakowskiej i rozpoczął pracę w Zakładzie Rysunku, Malarstwa i Rzeźby. W swych zainteresowaniach naukowych był wszechstronny. Zajmował się m.in. teorią architektury współczesnej, a zwłaszcza architektury modernistycznej, roli rysunku w działalności architektów, zachowania dziedzictwa architektonicznego, procesów nadawania zabytkom architektury współczesnych funkcji, w tym zjawiska desakralizacji obiektów zabytkowych. Był także cenionym znawcą problemów konserwatorskich dzieł architektonicznych. Pracę naukową i dydaktyczną łączył z praktyką architektoniczną. Był autorem lub współautorem ponad 180 zrealizowanych projektów architektonicznych i architektoniczno-konserwatorskich w kraju i za granicą, w tym kościołów. Jako architekt, znawca problemów konserwatorskich, brał udział m.in. w realizacjach konserwatorskich w klasztorze paulinów na krakowskiej Skałce.

Warto dodać, że prof. Białkiewicz jako prorektor i rektor, brał zawsze udział w odbywających się w Sali Senackiej PK uroczystościach wręczania Nagrody im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego - Ojca Rodziny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..