Kilkuset uczestników bierze udział w XXXVIII Muzykowaniu na Duchową Nutę, które w ten weekend odbywa się w Czarnym Dunajcu.
Chodzi o propagowanie muzyki góralskiej, a szczególnie twórczości sławnego muzykanta podhalańskiego Andrzeja Knapczyka-Ducha z Cichego Wielkiego. Organizatorem dwudniowego konkursu jest Centrum Kultury i Promocji gminy Czarny Dunajec, a przesłuchania odbywają się w tamtejszej sali widowiskowej.
- Muzykowanie ma przypomnieć tradycyjne muzykowanie, chociaż w nieco zmienionej formie, dającej możliwość prezentacji muzyk góralskich, prymistów, śpiewaków i zespołów śpiewaczych z szeroko rozumianego Podhala. Muzykowanie to również okazja do wymiany doświadczeń na temat tradycyjnej i współczesnej muzyki góralskiej, jak również prezentacji zapomnianych nut i śpiewek góralskich - tłumaczy Małgorzata Kulawiak, dyrektor CKiP w Czarnym Dunajcu.
Komisja artystyczna ma dosyć trudne zadanie, bo spośród kilkuset uczestników musi wytypować najlepsze muzyki, instrumentalistów, zespoły śpiewacze, solistów śpiewaków w każdej kategorii wiekowej oraz duety mistrz-uczeń i przyznać nagrody za I, II, III miejsce. Może również przyznać statuetkę Grand Prix.
Jury zwraca uwagę na wierność tradycyjnemu muzykowaniu i śpiewaniu (tradycyjna skala, ozdobniki, odmiany nut), wierność oryginalnym nutom i tekstom pieśni Duchowych, czystość brzmienia śpiewu i muzyki, wykonanie oryginalnych, starodawnych nut, prezentacja wykonawców (tradycyjne, niestylizowane stroje - chustki, cuchy, serdaki).
Wyniki tegorocznego Muzykowania na Duchową Nutę będą znane w niedzielny wieczór 16 kwietnia.