Ogłoszono konkurs na koncepcję architektoniczną przebudowy budynku dawnego hotelu Cracovia na siedzibę Muzeum Designu i Architektury - oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie.
Zaprojektowany w latach 60. XX w. przez zmarłego niedawno Witolda Cęckiewicza budynek należy do najwybitniejszych osiągnięć architektonicznych powojennego modernizmu polskiego. Od 29 grudnia 2016 r. jest własnością Muzeum Narodowego.
Dwuetapowy konkurs muzeum ogłosiło wraz ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich. Jego szczegóły przedstawiono 18 kwietnia w Gmachu Głównym MNK, w obecności prof. Piotra Glińskiego, wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego. - Chcemy, żeby to była nowoczesna instytucja interaktywna, wielowymiarowa, wielofunkcyjna, obejmująca bardzo nowoczesne rozumienie przemysłów kreatywnych - powiedział minister na temat nowego muzeum, gdzie będzie się mieściło Modelowe Centrum Wspierania Przemysłów Kreatywnych. Ocenił, że za 4-5 lat placówka zacznie działać.
Wcześniej jednak trzeba będzie wykonać wiele prac remontowych i adaptacyjnych. Budynek dawnego hotelu jest w bardzo złym stanie technicznym, gdyż od dawna nie jest użytkowany, za wyjątkiem powierzchni usługowych na parterze. Remont, przebudowa i adaptacja do celów muzealnych będą realizowane według współczesnych technologii budowlanych. Wszelkie prace będą musiały przy tym uwzględniać częściowo zabytkowy charakter obiektu.
Według prof. Andrzeja Szczerskiego, dyrektora MNK, zakończenie inwestycji pozwoli na stworzenie w przestrzeni między budynkami muzealnymi nowego centrum życia kulturalnego Krakowa. To powrót do pomysłu sprzed ponad 100 lat. - Działka, na której stoi dawny hotel Cracovia, jest częścią placu pomiędzy tym hotelem a Muzeum Narodowym. Plac powstał w wyniku poszerzenia granic Krakowa w 1910 r. i według ówczesnych planów miał stać się monumentalnym i reprezentacyjnym forum miejskim, połączonym z sąsiednimi Błoniami, z widokiem na Kopiec Kościuszki - przypomniał dyrektor Szczerski.
Oddany do użytku w 1965 r. budynek hotelu Cracovia wpisał się na trwałe w krajobraz miejski Krakowa. Archiwum prof. Witolda Cęckiewicza