Juliusz Zgliński od wielu obcych osób słyszał twarde słowa: „Ty nic w życiu nie osiągniesz”. Postanowił jednak, że niepełnosprawność będzie jego siłą.
Nie chciał skupiać się tylko na swoich problemach. Dojrzał do decyzji, że spróbuje też zmieniać mentalność społeczeństwa oraz osób z niepełnosprawnością, by miały odwagę sięgać po marzenia. – Chcę pokazywać, że niepełnosprawny nie znaczy gorszy, i jeśli moja działalność sprawi, że chociaż jednej osobie będzie się żyło lepiej, to jest to powód do radości. Wierzę również, że mogę zarażać innych energią do takiej aktywności. Bo dyskusje dotyczące potrzeb osób z niepełnosprawnością i przeszkód, jakie spotykają, są konieczne – przekonuje 16-letni dziś Juliusz i zaprasza na konferencję, którą z dużym rozmachem organizuje w krakowskim hotelu Hilton Garden Inn Kraków Airport.
Urodził się zdrowy i dopiero po jakimś czasie sposób, w jaki się poruszał, wzbudził czujność jego mamy. Nierozwiązaną zagadką na zawsze pozostanie jednak to, czy Julek ma dziecięce porażenie mózgowe, czy niepełnosprawność, która dotyczy prawej połowy jego ciała, jest skutkiem niewłaściwie wbitej podczas szczepienia igły, która mogła uszkodzić nerw. Faktem jest natomiast to, że chłopak nieco krzywo chodzi (przeszedł już dwie operacje, jest stale rehabilitowany, nosi ortezy i bardzo chce wyćwiczyć chód), co utrudnia mu pokonywanie dłuższych dystansów czy wchodzenie po schodach.
W szkole podstawowej nie miał lekko – najpierw chodził do integracyjnej, ale to nie był dobry wybór, i po trzech latach Julek zaczął naukę w zwykłej szkole. Niestety, i tam wielu nauczycieli nie rozumiało jeszcze, że tzw. dostosowania (zalecone przez specjalistów orzekających o niepełnosprawności Juliusza) ani nie są jego widzimisię, ani nie są niesprawiedliwe wobec pozostałych uczniów. Są po prostu sposobem na wyrównywanie szans, by uczeń mógł pokazać, na co go stać. Sęk w tym, że gdy nauczyciel krytykował Julka przy całej klasie (że spowalnia przebieg lekcji albo że powinien iść do szkoły specjalnej), to potem i rówieśnicy uprzykrzali mu życie. – Na szczęście mam mamę, która zawsze stawała w mojej obronie, i rodzeństwo, na które zawsze mogłem liczyć. Nie każdy ma tyle szczęścia, dlatego chcę powiedzieć osobom z niepełnosprawnością, że nie są same, że jest nas więcej i że w grupie siła – opowiada.
Dopiero w liceum los zaczął nieco się odmieniać i Juliusz powoli rozwija skrzydła, udowadniając, że drzemie w nim mnóstwo talentów. Ważnym przełomem był fakt, że chłopak w końcu zyskał przyjaciół, którzy zaakceptowali go takim, jaki jest. Lubi spędzać z nimi czas i odkrywać kolejne pasje: chętnie podróżuje, interesuje się motoryzacją i wyścigami Formuły 1 oraz pochłania kolejne książki, zwłaszcza kryminały. Zrozumiał też, że małymi krokami można obalać stereotypy, ale trzeba zacząć się od przemiany ludzkich serc. Te wszystkie doświadczenia oraz aktywność, którą Julek prowadzi w social mediach (ma profil na LinkedIn, gdzie dużo pisze o problemach osób z niepełnosprawnością i nawiązuje wiele cennych znajomości), zaowocowały zaś pomysłem na konferencję, która pomoże w budowaniu pozytywnego wizerunku osób z niepełnosprawnością. Przy nadarzającej się okazji opowiedział o niej prezesowi krakowskiego hotelu Hilton Garden Inn Kraków Airport i okazało się, że jego drzwi dla takiej inicjatywy są szeroko otwarte. – Konferencja „Powiem TAK” jest od człowieka dla człowieka, dlatego nikt nie pobiera żadnych opłat ani wynagrodzeń – hotel udostępnia salę konferencyjną i zaprasza na poczęstunek, prelegenci wystąpią pro publico bono, a uczestnicy mogą rejestrować się bezpłatnie – cieszy się Julek.
10 czerwca podczas czterech paneli usłyszymy aż 10 prelegentów. Z tematem „Nierówności wokół nas” zmierzą się Samuel Tokarski (tegoroczny maturzysta, sportowiec z niepełnosprawnością) i Przemysław Burmer (jego fundacja wspiera osoby z chorobami rzadkimi), a o tym, „Jak radzić sobie z dyskryminacją”, opowiedzą Szymon Karwasz (osoba niskorosła, przedsiębiorca, jeden z najlepszych specjalistów od LinkedIn) oraz Marcin Banaszkiewicz (działacz na rzecz osób z niepełnosprawnością, trener LinkedIn). Sposobem na spełnianie marzeń podzielą się z kolei Julia Małecka (7 lat temu pokonała chorobę dwubiegunową), Joanna Środa (cierpi na chorobę Gauchera, zaliczaną do tzw. chorób rzadkich) i Marcin Fidler (pasjonat nauki, jego żona choruje na stwardnienie zanikowe boczne). „Innowacje, które zmieniają rzeczywistość” to natomiast temat bliski Magdalenie Bujakowskiej (dyrektor szkoły podstawowej z oddziałami integracyjnymi w Świdwinie, która wprowadza tam wiele nowych rozwiązań), Magdalenie Brdej (zajmuje się tworzeniem ortez i zna ich najnowsze technologie) oraz Maciejowi Kaweckiemu (prorektor na Uniwersytecie Warszawskim, prezes Instytutu Lema, popularyzator nauki). Rzecz jasna, Juliusz też powie do gości kilka słów.
Szczegółowe informacje o konferencji oraz formularz zapisów można znaleźć na stronie www.powiem-tak.pl.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się