Krakowska dyrygentka, kompozytorka, pedagog i menedżer kultury otrzymała dziś w Warszawie z rąk prezydenta Andrzeja Dudy, najwyższe odznaczenie państwowe - Order Orła Białego. Uroczystość dekoracji odbyła się w Zamku Królewskim.
Joannę Wnuk-Nazarową uhonorowano "w uznaniu znamienitych zasług dla polskiej kultury, za wybitne osiągnięcia w pracy artystycznej i pedagogicznej, za działalność na rzecz upowszechniania dorobku rodzimej kultury muzycznej oraz konsekwentne wspieranie aktywnego w niej uczestnictwa". Orderem Orła Białego został odznaczony także 95-letni Stanisław Gebhardt, żołnierz Szarych Szeregów i Armii Krajowej, więzień niemieckich obozów koncentracyjnych Gross-Rosen i Mauthausen, polityk, ekonomista, działacz polskiej chadecji na wychodźstwie, współtwórca światowego ruchu chrześcijańsko-demokratycznego. - Zarówno Dama, jak i Kawaler Orderu Orła Białego są postaciami absolutnie znamienitymi. Oboje wnieśli niezaprzeczalny, absolutny wkład w rozwój nowoczesnej Rzeczypospolitej - zaznaczył podczas uroczystości prezydent Rzeczypospolitej.
Wnuk-Nazarowa wyraziła wdzięczność za przyznanie najwyższego polskiego odznaczenia. - Nie ukrywam, że na wieść o tym zadrżało moje serce i umysł, a przez wiele dni nie mogłam dojść do siebie - powiedziała. Przypomniała, że była świadkiem, gdy Order Orła Białego otrzymali jej "mistrzowie, a później wielcy przyjaciele - Krzysztof Penderecki, Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar". - A sześć lat temu również mój mistrz i przewodnik duchowy, jasno świecąca latarnia krakowskiego zespołu do spraw interpretacji i analizy muzyki - prof. Mieczysław Tomaszewski - zaznaczyła.
Zadedykowała otrzymane odznaczenie swojemu ojcu, krakowskiemu pisarzowi Włodzimierzowi Wnukowi, przypominając podczas uroczystości jego wojenne losy. - Dla mojego ojca życie nie było wartością jako taką. Życie miało wartość na tyle, na ile poświęciłeś się drugim, na ile poświęciłeś ideom, w które wierzyłeś - powiedziała.
Nowa Dama Orderu Orła Białego urodziła się 28 maja 1949 r. w Gdyni. Od piątego roku życia mieszka w Krakowie. Tutaj studiowała w Akademii Muzycznej w klasie dyrygentury i kompozycji (dyplom otrzymała w 1974 r. u prof. K. Pendereckiego). W 1974 roku została wykładowcą w swojej macierzystej uczelni i członkiem Zakładu Analizy i Interpretacji Muzyki. W 1991 r. w wyniku konkursu została dyrektorem naczelnym Filharmonii Krakowskiej. W latach 1997-99 była ministrem kultury i sztuki. Od 2000 do 2018 r. była dyrektorem naczelnym i artystycznym Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. W tym czasie ta instytucja stała się pod jej kierownictwem placówką muzyczna, której znaczenie wykraczało poza granice Śląska.
J. Wnuk-Nazarowa komponowała muzykę do spektakli teatralnych, w tym ich realizacji w Teatrze Telewizji. W 2021 roku skomponowała swoją pierwszą operę - "Wanda", której libretto oparto na tekście misterium Cypriana Kamila Norwida. Prapremiera odbyła się 10 września 2021 r. na dziedzińcu arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu. Premiera pełnej inscenizacji dzieła odbyła się zaś 1 kwietnia 2023 r. w Operze Krakowskiej.