Nowy numer 39/2023 Archiwum

Wyjątkowa licytacja dla Ukrainy. Do zdobycia ręcznie rzeźbione szachy z podpisem arcymistrza

Licytacja szachów dla ukraińskich sierot wojennych odbędzie się w ramach krakowskich targów gier planszowych BookGame. Szachy opatrzone są podpisem Jana Krzysztofa Dudy, pochodzącego z Wieliczki geniusza królewskiej gry.

Nadchodzące targi gier planszowych BookGame (12-14 maja), organizowane przez Targi w Krakowie w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków, będą miały w tym roku szczególny wymiar. Krakowski rzeźbiarz Łukasz Wiciarz, jeden z najbardziej cenionych polskich autorów szachów kolekcjonerskich, wykonał specjalną szachownicę, którą podarował Fundacji Team Kraków, zajmującej się pomocą dla Ukrainy. Szachownica ozdobiona jest autografem Jana Krzysztofa Dudy, arcymistrza szachowego.

Szachami z podgórskiej pracowni grają amatorzy i profesjonaliści na całym świecie, m.in. w Nowej Zelandii, Argentynie czy Japonii. Wyrzeźbionymi przez Łukasza Wiciarza figurami gra np. Sting, zapalony miłośnik szachów.

- To nie jest zwykła szachownica i nie są to zwykłe figury. Pomalowałem je symbolicznie w barwy ukraińskiej flagi narodowej: jedna strona ma kolor żółty, druga niebieski - opowiada rzeźbiarz. Równie znaczące są biało-czerwone kolory szachownicy.

Fundacja Team Kraków od początku wojny pomaga ukraińskim szpitalom, domom dziecka, domom opieki społecznej i zakładom opiekuńczo-leczniczym. Dotychczas do Ukrainy z magazynów fundacji trafiło ponad 200 ton żywności, leków, artykułów higienicznych, ubrań. - Potrzeby nie maleją, a nasze możliwości finansowe są siłą rzeczy ograniczone. Zapytaliśmy Łukasza Wiciarza, czy możemy wystawić ten unikatowy egzemplarz szachów na licytację. Reakcja była natychmiastowa, co więcej, okazało się, że może nam pomóc Jan Krzysztof Duda - opowiadają Barbara Marchewka i Piotr Naglicki, założyciele Fundacji.

- Razem z całym zespołem „Duda Team” od początku pomagamy Ukrainie. Głównie szachistom, ale nie tylko. Wspieramy różne akcje i zachęcamy innych do pomocy. Powstało nawet wirtualne środowisko okołoszachowe, wspierające głównie zdolne szachowo ukraińskie dzieci i cieszę się, że mogę do tego wykorzystać swój wizerunek. Nie zależy mi na reklamie. Po prostu uważam, że tak trzeba. Po wybuchu wojny zdobyłem nowych przyjaciół, którym życzę jak najlepiej. I jeżeli podpisana szachownica może im pomóc, to podpiszę każdą ilość - mówi Jan Krzysztof Duda.

Czytaj także: Kiedy szachownica płonie

- Targi w Krakowie od początku wojny angażują się w pomoc Ukrainie, dlatego bez wahania zdecydowaliśmy się wesprzeć inicjatywę - dodaje Grażyna Grabowska, prezes Targów w Krakowie.  Spotkanie miłośników gier planszowych organizujemy po raz pierwszy i już teraz widzimy, że zainteresowanie jest bardzo duże. Liczymy, że licytacja będzie zażarta - podkreśla.

- Trzeba pomagać Ukrainie, tak, jak kiedyś inni pomagali nam. To normalny, ludzki odruch - dodaje Róża Wroniszewska, właścicielka Domu Aukcyjnego, który podjął się pro bono zorganizowania licytacji.

Finałowa część licytacji będzie miała miejsce 14 maja o godz. 13 na terenie Targów (ul. Galicyjska 9). Uzyskane pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc dla dzieci przebywających w ośrodkach opiekuńczych na terenie Ukrainy. Fundacja kupi żywność, artykuły szkolne, środki medyczne, obuwie, artykuły higieniczne.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast