Z okazji 45 rocznicy święceń kapłańskich i zbliżającej się 70 rocznicy urodzin ks. prof. Jacka Urbana, znanego historyka Kościoła, archiwisty i wykładowcy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, dzisiaj odprawiono w katedrze na Wawelu jubileuszową Mszę św. Jubilat otrzymał księgę pamiątkową.
W tej samej świątyni 15 maja 1978 r. diakon Urban otrzymał święcenia kapłańskie z rąk kard. Karola Wojtyły. To on wraz z ks. Jerzym Langmanem byli ojcami rozeznania przez młodego chłopca jego powołania kapłańskiego.
Mszy św., poświęconej św. Królowej Jadwidze przewodniczył bp Jan Kopiec, również historyk Kościoła, kazanie wygłosił ks. prof. Robert Tyrała, rektor UPJPII, zaś laudację prof. Marian Wolski, historyk z Uniwersytetu Papieskiego.
Mszę koncelebrowali m.in. kapłani będący kolegami jubilata z cechu naukowego historyków a także księża będący członkami Kapituły Metropolitalnej na Wawelu, której dziekanem jest od 2019 ks. Urban. Nie zabrakło także wybitnych historyków świeckich z Uniwersytetu Jagiellońskiego m.in. profesorów: Andrzeja Chwalby, Wojciecha Krawczuka, Krzysztofa Ożoga, Zenona Piecha i Mieczysława Rokosza. - Oddałeś się bez reszty na służbę Bogu i jego Kościołowi. Dziękujemy dzisiaj Bogu za Twoją posługę wśród nas, za Twój piękny żart i dobre słowo. Dziękujemy za to, że stoisz zawsze przy każdym człowieku bez wyjątku, bo szukasz w nim oblicza Boga - mówił ks. rektor Tyrała. Dodał, że święcenia kapłańskie sprzed 45 lat, były ostatnimi których udzielił w Krakowie kard. Wojtyła przed wyborem na papieża.
Dokonania naukowe jubilata przypomniał prof. Wolski. Urodzony 12 sierpnia 1953 r. ks. Urban, już w trakcie studiów teologicznych poświęcił się historii Kościoła. Wiele prac poświęcił historii katedry wawelskiej oraz postaci Jadwigi Andegaweńskiej, króla Polski i osoby świętej. Opublikował blisko 200 książek i artykułów. Od 1982 r. jest związany z Uniwersytetem Papieskim, jako wykładowca. Wypromował 13 doktorów, 72 magistrów i 25 licencjatów. Od 2016 r. jest dziekanem Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego UPJPII. Od września 2007 r. kieruje Archiwum i Biblioteką Krakowskiej Kapituły Katedralnej, od października 2010 r. zaś Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie.
Działalność kościelną i naukową ks. prof. Urban łączy z działalnością społeczną. Jest członkiem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa oraz Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa.
- Twoja wiedza przy ogromnej życzliwości i dostępności, przyciągały i przyciągają licznych uczniów. Nie odstraszają ich wysokie wymagania stawiane na Twoim seminarium. Jakże rzadka umiejętność słuchania, koncyliacyjny charakter, wola łączenia a nie dzielenia oraz ogromne poczucie humoru, zjednują Ci zarówno uznanie jak i przyjaciół - mówił prof. Wolski.
Jubilat dziękował Bogu słowami wiersza Leopolda Staffa "Radość" które spopularyzowano w piosence religijnej:
"Jak Ci dziękować, żeś mi dał tak wiele,
Iż jestem w życiu jak ów gość przygodny,
Co zaproszony został na wesele
Niespodziewanie i nie odszedł głodny.
Jesień ma złotą pogodą się głosi
O pełnym ciszy, łagodnym wieczorze,
I rozczulone serce moje wznosi
Okrzyk zachwytu: Dziękuję Ci Boże!
Duszą spokojną wstecz się nie oglądam
Za przeszłym życiem, które już nie wróci,
I w swej radości niczego nie żądam,
Tylko dziwuję się, że radość smuci”.
- Dziękując Bogu, dziękuję i ludziom - mówił jubilat.
Podziękowaniem za lata pracy dla Uniwersytetu Papieskiego była księga jubileuszowa z okazji 45 rocznicy święceń kapłańskich i 70 rocznicy urodzin ks. prof. Urbana, wydana pod tytułem "Historia i Dziedzictwo" przez Wydawnictwo Naukowe UPJPII. Zawiera życiorys jubilata oraz bibliografie jego prac, życzenia m.in. od prezydenta Rzeczypospolitej, metropolity krakowskiego, wojewody krakowskiego, prezydenta Krakowa, marszałka województwa małopolskiego, rektora UPJPII oraz UJ a także studia historyczne jego uczonych i utytułowanych przyjaciół.
Katedra na Wawelu nie ma przed jubilatem tajemnic. Wie o niej wszystko. Świadczy o tym wydana teraz przez Księgarnię Akademicką jako 16 tom serii Biblioteka Kapitulna na Wawelu, ponad pięćsetstronicowa książka "Katedra Krakowska i Archiwum Kapitulne na Wawelu", zawierająca szkice historyczne ks. prof. Urbana.