Został nim o. Cyprian Moryc OFM, historyk sztuki i prowincjalny konserwator zabytków.
Nowy kustosz sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej ma 55 lat, pochodzi z Myślenic. Do Zakonu Braci Mniejszych wstąpił w 1988 roku. Po ukończeniu nowicjatu w klasztorze w Leżajsku złożył pierwsze śluby zakonne 9 września 1989 roku. Profesję wieczystą złożył 4 października 1993 roku. W roku 1995 uzyskał magisterium z teologii i przyjął święcenia kapłańskie.
W latach 1997-2002 odbył studia w Instytucie Historii Sztuki KUL, zwieńczone tytułem magistra historii sztuki. W roku 2007 uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie historii sztuki na podstawie obronionej rozprawy: "Theatrum sacrum we wnętrzach kościołów bernardyńskich jako wyraz sarmackiej religijności polskich bernardynów", napisanej pod kierunkiem prof. dr. hab. Jerzego Lileyki.
Od października 2008 do 2019 roku pracował w Instytucie Kulturoznawstwa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i jednocześnie prowadził pracownię artystyczną św. Łukasza w klasztorze bernardynów w Lublinie.
W latach 2019-2022 był ojcem duchownym w Wyższym Seminarium Duchownym OO. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej. Przy tutejszym sanktuarium prowadzi Pracownię Sztuki Sakralnej pw. Świętych Bernardyna i Mikołaja. Pełni funkcję prowincjalnego konserwatora zabytków. Na ostatniej kapitule prowincji ponownie został wybrany definitorem.
Na stanowisku kustosza o. Moryc zastąpił o. Gracjana Kubicę OFM.