Ten konkurs został wymyślony po to, by wspierać dziennikarskie talenty i pomagać im spełniać marzenia w medialnym świecie. Również w tym roku kapituła starała się wyróżnić te prace, z których biją świeżość, innowacyjność oraz chęć przybliżania odbiorcom tego, co odległe.
Świat XXI wieku jakby nie dostrzega osób starszych, chorych i samotnych – wydaje się, że wszędzie najważniejsi są ludzie młodzi, piękni i zdrowi.
Liwia Rudnicka postanowiła więc iść pod prąd i za „przemyślaną oraz staranną realizację etiudy filmowej, zawierającą ujęte z dużą wrażliwością istotne przesłanie na temat spychany przez współczesność na margines” zdobyła nagrodę w kategorii młodzi twórcy filmowi. Patronuje jej zmarły w 2015 r. ks. Andrzej Baczyński, który stworzył fundamenty pod dzisiejszy Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. – Sporządzając portfolio do łódzkiej filmówki, przygotowałam krótki, kilkuminutowy film „Cisza”. Pracując nad nim, zastanawiałam się, czym ta cisza jest i kto jej doświadcza. I nagle przyszło odkrycie, że ciszy doświadczają ludzie starsi i samotni. W filmie wystąpiła moja prababcia, obecnie już nieżyjąca, i choć nie była przez nas osamotniona, to udało się pokazać codzienność wielu jej rówieśników – opowiada Liwia, która – choć ostatecznie studiuje nie w Łodzi, lecz na UPJPII w Krakowie – nie ma wątpliwości, że Nagroda Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka jest czymś, co dodaje jej skrzydeł i pokazuje, że warto iść za marzeniami. A marzy o tym, by być kiedyś montażystką filmową.
Z przyznaniem wyróżnienia w kategorii reportaż po debiucie kapituła miała w tym roku problem. Zgłoszone zostały tylko cztery prace, przy czym autorki trzech z nich nie do końca pamiętały, czym tak naprawdę jest reportaż. Zwycięski okazał się więc reportaż radiowy „Spławik znad Wisły” autorstwa Katarzyny Kozak. – Historię pana Pawła Ściborowskiego, zwanego Spławikiem, poznałam dzięki jego córce i od razu stał on się dla mnie postacią, o której warto mówić. Chciałam nie tylko zwrócić uwagę na jego pasję wędkarską, ale też na magiczne wręcz podejście do rzeki, łowienia i całego rytuału pójścia na ryby, związanego z obserwacją otaczającej przyrody – wyjaśnia Kasia, studentka II roku etnologii i antropologii kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego i reporterka w radiu Chillizet.
Debiut publicystyczny należał w tym roku do Bartłomieja Bujasa, prowadzącego w Radiu Kraków audycję „Polityczny ring młodych”. Co ciekawe, kiedy Bartek w 2019 r. przyszedł na praktykę do radia, ani trochę nie interesował się polityką. Myślał, że będzie DJ-em prowadzącym muzyczną audycję, by umilać ludziom czas. Radiowcy mieli jednak inny pomysł i z każdym kolejnym tygodniem Bartek odkrywał w sobie nową pasję. Dziś bez newsów nie potrafi żyć (tym zajmuje się przez cały tydzień), a audycja jest dodatkiem do tej codzienności i wisienką na torcie, która daje mu mnóstwo satysfakcji. Z zaproszonymi gości porusza wszystkie tematy – od lokalnych i społecznych po ogólnopolskie i polityczne, które śledzi na bieżąco. Ważne jest też to, że jak mało kto potrafi zapanować nad emocjami rozmówców; udowadnia, że nawet wymieniając trudne argumenty, można to robić w sposób kulturalny, z poszanowaniem drugiego człowieka.
Rafał Kargol, student V roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej UPJPII, wygrał natomiast w kategorii inicjatywa roku. Kiedyś w ogóle nie interesował się Formułą 1, a dziś wie o niej (prawie) wszystko, choć podkreśla, że nie jest kopalnią wiedzy. Chce się jednak dzielić zdobytymi informacjami z innymi i popularyzować ten rodzaj sportu. Właśnie dlatego stworzył podcast „Legendy padoku”, poświęcony historii Formuły 1.
Organizatorami konkursu są: Dziennikarskie Koło Naukowe Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, krakowski oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (fundator kategorii debiut publicystyczny i inicjatywa roku), redakcja „Gościa Krakowskiego” (fundator kategorii reportaż po debiucie) oraz Fundacja im. ks. prof. Andrzeja Baczyńskiego (kategoria młodzi twórcy filmowi). Partnerem Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka jest Fundacja św. Królowej Jadwigi działająca przy UPJPII.