Krakowianie i przyjezdni tłumnie zjawili się w niedzielę 18 czerwca na obchodach 60-lecia krakowskiego Muzeum Lotnictwa Polskiego.
Początki placówki sięgają w 1963 r., kiedy Zarząd Główny Aeroklubu PR - Ośrodek Ekspozycji Sprzętu Lotniczego przy Aeroklubie Krakowskim - zaczął gromadzić eksponaty na nieczynnym już lotnisku Rakowice-Czyżyny. - Cieszymy się, że już tyle lat możemy edukować Polaków z historii rodzimego, ale i poniekąd zagranicznego lotnictwa. Nasze zbiory są bardzo bogate i obejmują zarówno maszyny historyczne, jak i takie, które jeszcze nie tak dawno można było zobaczyć w powietrzu. Można też powiedzieć, że na terenach obejmujących nasze muzeum w zasadzie rodziło się lotnictwo w Polsce niepodległej - powiedział Tomasz Kosecki, dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.
Aktualnie na terenie placówki, zajmującym 25,7 ha, można obejrzeć ponad 250 samolotów, śmigłowców i konstrukcji amatorskich z całego świata. Są wśród nich unikatowe statki powietrzne z czasów Wielkiej Wojny czy 20-lecia międzywojennego. Wystawy są podzielone tematycznie. Można znaleźć m.in. ekspozycje poświęcone samolotom, śmigłowcom, lotnikom czy silnikom, bądź nawet miniaturowym samolotom tworzonym przez pasjonatów modelarstwa.
Niezmiernie istotnym eksponatem muzeum jest śmigłowiec Mi-8 o numerze bocznym 620, który służył papieżowi Janowi Pawłowi II podczas jego pielgrzymek po Polsce. To właśnie w tej maszynie papież Polak przelatywał nieraz nad swoimi ukochanymi Tatrami i Wadowicami.
W niedzielę na przybywających na uroczysty piknik lotniczy czekało wiele atrakcji. Nie zabrakło ekspozycji sprzętu wojskowego, wystaw edukacyjnych służb mundurowych, jak i premiery książki o historii placówki.
Czas spędzony wśród samolotów umiliła również ciężarówka, w której na dzieci czekały słodkości oraz poruszający występ Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych. W jednym z hangarów została również odprawiona uroczysta Eucharystia, którą współkoncelebrował ks. Łukasz Piórkowski, dyrektor Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Placówka wspólnie z krakowskim muzeum statków powietrznych prezentuje aktualnie przy papieskim śmigłowcu wystawę zatytułowaną "Urodziłem się w Wadowicach". - Cieszymy się, że możemy tutaj być. Samoloty i lotnictwo to świat, który jest niezwykle ciekawy. I to nie tylko dla dzieci, ale również dorosłych. Widać, że każdy tutaj dobrze się bawi i wspólnie świętuje, iż muzeum działa już dla nas 60 lat - ocenił pan Piotr, który obserwował pokazy lotnicze, jak i wojsk lądowych, wspólnie z dziećmi.
Z okazji 60-lecia Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie otrzymało od samorządu województwa złoty medal Polonia Minor. Z kolei wojewoda małopolski Łukasz Kmita wręczył odznaczenia państwowe. Za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie państwa prezydent Andrzej Duda przyznał pracownikom muzeum medale "Za długoletnią służbę" - 5 złotych i 3 srebrne.