Zakończył się półroczny dyżur Grupy Bojowej Unii Europejskiej składającej się głównie z sił krakowskiej 6 Brygady Powietrznodesantowej. 7 lipca odbył się uroczysty apel z tej okazji.
Grupy Bojowe Unii Europejskiej to międzynarodowe wojskowe związki taktyczne sił szybkiego reagowania. Szybkie reagowanie oznacza, że Grupa Bojowa wyrusza w teren maksymalnie po 10 dniach od podjęcia decyzji. Zasięg działania grup jest określony jako "teren w promieniu 6 tys. kilometrów od Brukseli".
Krakowskie Centrum Operacji Lądowych - Dowództwo Komponentu Lądowego już po raz kolejny miało możliwość wykazania się, przygotowując w oparciu o swoje i międzynarodowe kadry Dowództwa Operacji Unii Europejskiej Grupy Bojowej, która objęła dyżur w pierwszej połowie bieżącego roku. Skład tej grupy oparty był głównie o siły 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa, dodatkowo uzupełnione przez żołnierzy z państw Grupy Wyszehradzkiej, a także Litwy, Łotwy i Chorwacji. Dowódcą całości był szef Centrum Operacji Lądowych - Dowództwa Komponentu Lądowego gen. dyw. Stanisław Czosnek, a jego zastępcą dowódca 6 Brygady Powietrznodesantowej płk Michał Strzelecki.
Dyżur minął spokojnie, nikt nie wzywał Grupy Bojowej do akcji i 7 lipca w siedzibie Centrum Operacji Lądowych przy ul. Rakowickiej odbył się uroczysty apel kończący ten cykl działalności Dowództwa.
Z tej okazji do Krakowa przybyło zacne i szacowne grono: Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Tomasz Piotrowski, Szef Zarządu Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej - Zastępca Inspektora Rodzajów Wojsk Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. bryg. Kazimierz Dyński, a także gromadka oficerów i generałów zagranicznych z Chorwacji, Czech, Węgier, Łotwy, Litwy i Słowacji. Był także obecny wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Manewry i ćwiczenia sztabowe oceniono pozytywnie, wyróżniającym się oficerom i żołnierzom wręczono zaś okolicznościowe plakiety.