W sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej pod Krakowem odbyło się 25. Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej. Uroczystościom przewodniczył generał zakonu karmelitów bosych o. Miguel Marquez Calle OCD.
Tegoroczne spotkanie Rodziny Szkaplerznej upłynęło pod znakiem kilku jubileuszy. Pierwszy z nich dotyczy historii szkaplerznych pielgrzymek do Czernej, bo ogólnopolski zjazd czcicieli Matki Bożej z Góry Karmel odbył się w podkrakowskim sanktuarium już po raz 25. Pozostałe związane są ze św. Teresą od Dzieciątka Jezus. W tym roku przypada bowiem 150. rocznica jej urodzin i 100. rocznica wyniesienia na ołtarze.
- Pod płaszczem Maryi czujemy się jedną rodziną. Bardzo potrzebujemy tego dzisiaj. W Maryi życie rodzi się na nowo, leczą się rany, doświadczamy tego na każdym kroku naszego życia. Prosimy Ją, aby przyjęła nasze życie i umieściła je w swoim łonie - mówił w homilii o. Miguel Marquez Calle OCD. Wspomniał swoją niedawną wizytę w Berdyczowie w Ukrainie, gdzie przed obrazem Matki Bożej Szkaplerznej, patronki wszystkich katolików ukraińskich, 16 lipca zawierzył Jej wraz z ukraińskimi biskupami cały Karmel i Rodzinę Szkaplerzną.
Generał zakonu karmelitów bosych podkreślał, że Maryja wzywa do dyspozycyjności, by na Jej wzór „iść, aby służyć”. - Niech Ona uczyni nas sługami. Niech uczyni sługami polityków, władze kościelne, osoby zaangażowane w życie społeczne. Bądźmy sługami wzajemnie dla siebie - apelował.
Hiszpański duchowny zaznaczył, że każdy, kto w duchu Karmelu buduje bliskość z Maryją, powinien żyć czterema wskazaniami: „Raduj się!”, „Nie lękaj się!”, „Duch Święty zstąpi na Ciebie” i „Dla Boga nie ma nic niemożliwego”. - Tylko realizując je w codziennym życiu, możemy stać się sługami Boga - mówił.
W spotkaniu uczestniczyły wspólnoty i grupy karmelitańskie, członkowie Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych, kilkadziesiąt wspólnot Bractwa Szkaplerznego i Rodziny Szkaplerznej z południowej Polski z kilkunastoma pocztami sztandarowymi, w strojach ludowych krakowskich i żywieckich. Wraz z przełożonym generalnym zakonu karmelitów Mszę przy ołtarzu polowym odprawiało 40 kapłanów z kilku diecezji oraz karmelici bosi z Polski, Rzymu i z misji afrykańskich. W modlitwie uczestniczyło kilka tysięcy wiernych z ponad 70 miejscowości Polski południowej od Opola do Lublina, Chełmu, Ustrzyk, Leżajska i Przemyśla.
Na kiermaszu misyjnym można było ufundować opłacenie studiów afrykańskim klerykom karmelitańskim z misyjnych państw Burundi i Rwandy w Afryce, gdzie pracują karmelici bosi z Polski, poprzez ofiarę i zakup pamiątek i książek oraz wesprzeć tamtejszą budowę sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Musongati.
Podczas obchodów szkaplerz przyjęło w Czernej kilkaset osób.